fot. pixabay.com

W. Kraska: Wyniki badań nad amantadyną są dość optymistyczne

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że wyniki badań nad amantadyną są optymistyczne.  Lek ten – jak dodał – może blokować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wiceszef resortu zdrowia został też spytany w Polskim Radiu, dlaczego wprowadzono ograniczenie w dostępie do amantadyny oraz zalecenie, aby stosować preparat tylko w dwóch jednostkach chorobowych.

Wiceminister Waldemar Kraska odpowiedział, że stosowana jest zasada, że rekomendowany jest lek, który dopuszczono na dane schorzenie. Dodał, że jeśli badania potwierdzą skuteczność amantadyny przeciwko COVID-19, to również będzie dopuszczona.

– Proces badawczy w dalszym ciągu trwa. To się dzieje w tej chwili w dwóch ośrodkach. Badania tzw. na szkiełku, czyli badania laboratoryjne, są dość optymistyczne. Ona rzeczywiście blokuje pewne kanały, które hamują rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale to musi być potwierdzone w badaniach klinicznych, czyli w badaniach na ludziach. Te badania w tej chwili trwają. Jakie będą wyniki – zobaczymy – mówił wiceszef resortu zdrowia.

Według wiceministra Waldemara Kraski w styczniu można spodziewać się kolejnej fali koronawirusa.  Dziś zarejestrowano 9 609 nowych przypadków COVID-19.

Obecnie w Polsce potwierdzonych jest też siedem zakażeń omikronem. Porównując tydzień do tygodnia, zakażeń jest mniej o ponad 15,5 procent.

Wiceszef resortu zdrowia nie wykluczył jednak, że pojawienie się nowego wariantu koronawirusa będzie wymuszało nowe restrykcje.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl