W Klimontowie mieszkańcy odsłonią pomnik Lotników 24 Eskadry Rozpoznawczej Armii „Kraków”

Mieszkańcy miasta Klimontów niedaleko Proszowic postanowili uhonorować pamięć polskich pilotów i personelu naziemnego, którzy w czasie kampanii wrześniowej stacjonowali w ich miejscowości. Dziś odbędzie się tam odsłonięcie pomnika Pamięci Lotników 24 Eskadry 2 Pułku Lotniczego w Krakowie.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. polową przy remizie OSP w Klimontowie o godzinie 12:00. W czasie odsłonięcia pomnika przybyli goście będą mogli poznać historię 24 Eskadry Rozpoznawczej. Po głównych uroczystościach organizatorzy zapraszają na Rodzinny Piknik Lotniczy.

Nowy monument ma na celu upamiętnienie lotników i personelu naziemnego, którzy w przededniu wybuchu II wojny światowej zostali przeniesieni na lotnisko polowe w Klimontowie. 24 Eskadra w pierwszych trzech dniach września wykonała 23 loty bojowe. Następnie, ze względu na zbliżającą się linię frontu, żołnierze musieli wycofać się w głąb kraju.

Inicjatorem budowy pomnika jest Koło Gospodyń Wiejskich w Klimontowie. W organizacji dzisiejszych uroczystości współpracują z Burmistrzem Gminy i Miasta Proszowice, Grzegorzem Cichym. Projekt udało się zrealizować m.in. dzięki wsparciu Fundacji ORLEN-Dar Serca. Patronat nad inicjatywą objęli również Marszałek Małopolski, krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice.

Organizatorzy przedsięwzięcia liczą na to, że nowy obiekt wzmocni lokalną tożsamość oraz zachęci do samodzielnego zdobywania wiedzy historycznej, szczególnie w środowiskach lokalnych. Więcej informacji o historii lotniska w Klimontowie i o projekcie budowy pomnika można znaleźć na stronie internetowej www.klimontow.org.

 

Aneta Kotyza/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl