fot. PAP/Andrzej Grygiel

W Katowicach uczczono 81. rocznicę śmierci W. Korfantego

W Katowicach uczczono 81. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego. Działacz narodowy i przywódca Powstania Śląskiego walczył o polskie sprawy między innym w niemieckim parlamencie.

Na Śląsku trwają obchody 100. rocznicy II Powstania Śląskiego.

– Drugie Powstanie Śląskie przyniosło sukces, bo tak naprawdę ten najważniejszy postulat plebiscytowy dotyczący likwidacji niemieckiej policji i zrobienie policji mieszanej, udało się osiągnąć – podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W trakcie uroczystości uczczono działacza narodowego i przywódcę powstania – Wojciecha Korfantego. Korfanty w 1918 roku wystąpił w niemieckim parlamencie i zażądał przywrócenia wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. W tym roku mija 81 lat od jego śmierci.

– Pokazuje, jak ważny był dla niego polski Śląsk, jak ważny był dla niego ten obszar gospodarczy, żeby ta część Europy należała właśnie do II Rzeczypospolitej Polskiej  – wskazał Jarosław Wieczorek.

Na grobie i przed pomnikiem Korfantego śląscy samorządowcy złożyli kwiaty. Uczczono też pamięć o Andrzeju Mielęckim – zabitym przez niemieckich bojówkarzy, kiedy pomagał rannym Niemcom. Miał to być impuls do wybuchu powstania.

TV Trwam News

drukuj