fot. pixabay.com

W Kambodży rybacy złowili największą rybę słodkowodną w historii. Płaszczka ważyła niemal 300 kilogramów

Rybacy w Kambodży złowili w Mekongu ok. 300-kilogramową płaszczkę, która według naukowców jest największą rybą słodkowodną udokumentowaną w historii – podała we wtorek agencja AFP. Ze zdjęć opublikowanych przez media wynika, że na brzeg wciągało ją około 12 ludzi.

Słodkowodna płaszczka olbrzymia, mierząca cztery metry długości, została złapana w północnej części Kambodży w ubiegłym tygodniu, a następnie wypuszczona z powrotem do rzeki wraz z urządzeniem mającym monitorować jej zachowanie – podała AFP.

„W ciągu 20 lat badań nad wielkimi rybami zamieszkującymi rzeki i jeziora na sześciu kontynentach to jest największa ryba słodkowodna, na jaką trafiliśmy lub która byłaby udokumentowana gdziekolwiek na świecie” – podkreślił Zeb Hogan, biolog ryb kierujący projektem „Cuda Mekongu”.

„To absolutnie zdumiewające odkrycie usprawiedliwia wysiłki, by lepiej zrozumieć tajemnice otaczające ten gatunek oraz niesamowity odcinek rzeki, w której żyje” – dodał.

Według AFP w mulistych wodach Mekongu żyje ponad 1000 gatunków ryb, w tym sumokształtne i karpiokształtne, które mogą osiągać trzy metry długości i 270 kilogramów wagi. Naukowcy ostrzegali jednak, że nawet na najgłębszych odcinkach rzeki bioróżnorodności zagrażają plastikowe odpadki i pozostawione przez rybaków sieci.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl