fot. PAP/EPA

W grudniu mają zostać wznowione prace nad budową Nord Stream 2. Polska apeluje na forum UE o zrewidowanie stanowiska Wspólnoty w tej kwestii

W ciągu miesiąca Rosja wznowi budowę gazociągu Nord Stream 2. Polska zaapelowała na unijnym forum, by w trosce o przyszłe relacje z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych zrewidować stanowisko Wspólnoty w sprawie niemiecko-rosyjskiego projektu.

Rosyjski gazociąg Nord Stream 2 ukończony jest w 94 procentach. Do ułożenia pozostało jeszcze około 150 kilometrów rur na wodach Danii oraz około 30 kilometrów na terenie niemieckich akwenów. Według operatora budowy, prace będą wznowione w grudniu.

W trakcie dyskusji unijnych ambasadorów na temat przyszłych relacji z nowym prezydentem USA, ambasador Polski Andrzej Sadoś podjął temat rurociągu. Jak zaznaczył, Stany Zjednoczone krytykują niemiecko-rosyjską inwestycję, a sankcje wobec inwestorów uzyskały ponadpartyjne poparcie w amerykańskim kongresie. Bardzo prawdopodobne więc, że w tej sprawie Joe Biden będzie kontynuował politykę Donalda Trumpa.

Andrzej Sadoś podkreślił, że relacje z nową administracją Waszyngtonu nie mogą ulec pogorszeniu z powodu rosyjskiego gazociągu. Jednocześnie zachęcił pozostałych przedstawicieli państw członkowskich, by zweryfikowały swoje stanowisko wobec Nord Stream 2. Budowie sprzeciwiają się także państwa bałtyckie.

TV Trwam News

drukuj