fot. zoo.gda.pl

W gdańskim zoo przyszła na świat samiczka oryksa szablorogiego

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym przyszła na świat samiczka oryksa szablorogiego – gatunku uznanego za wymarły w naturze.

Niegdyś oryksy szablorogie występowały na terenach pustynnych i półpustynnych Afryki Północnej. Niestety, piękne, szablasto wygięte rogi stały się obiektem pożądania myśliwych. Na skutek polowań pod koniec XIX wieku gatunek ten został uznany za wymarły w naturze. Wówczas ogrody zoologiczne i prywatne hodowle podjęły działania reintrodukcji, czyli przywracania do naturalnego środowiska osobników żyjących w hodowlach.

To bardzo skomplikowany, powolny proces, wymagający cierpliwości, specjalistycznej wiedzy, a także dużego zaangażowania sztabu ludzi i środków finansowych. W tym ważnym procesie swój udział miało również gdańskie ZOO.

„Nasze dwie najpiękniejsze samice zasiliły stado w przejściowym ośrodku rehabilitacyjnym w Arabii Saudyjskiej, a ich potomstwo zostało wywiezione do naturalnego środowiska, rezerwatu OROA w Czadzie. Po 20 latach reintrodukcji można mówić o sukcesie – oryksy tworzą samodzielne stada w naturalnym środowisku. Przynajmniej na jakiś czas, bo mimo że są objęte ochroną, nadal pozostają celem kłusowników” – wyjaśnił wieloletni dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski.

Młode oryksy umaszczeniem różnią się od dorosłych osobników. Płowa sierść sprawia, że doskonale wtapiają się w pustynny krajobraz. Dzięki temu nie są łatwym do wypatrzenia celem dla drapieżników. Dyrektor gdańskiego zoo przyznał, że każdy przychówek w ogrodzie zoologicznym to sukces hodowlany.

„Narodziny gatunku zagrożonego wyginięciem są dla nas wielką dumą i radością. Staramy się zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki, bezpieczeństwo i profesjonalną opiekę, której są pozbawione są w naturalnym środowisku. Każdy maluch zwiększa nadzieję na ocalenie przed wyginięciem” – dodał Michał Targowski.

Powstałe w 1954 roku ZOO w Gdańsku-Oliwie zajmuje ok. 125 hektarów na zalesionym terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W ogrodzie żyje około 870 zwierząt będących przedstawicielami ponad 160 różnych gatunków – w tym ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb. Gdańskie zoo jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w regionie. Placówkę odwiedza rocznie kilkaset tysięcy osób. W ubiegłym roku ogród przyjął prawie 487 tysięcy gości. Gdańskie ZOO jest czynne codziennie przez cały rok, we wszystkie święta i dni wolne od pracy. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia, biletach i atrakcjach dostępne są na stronie www.zoo.gda.pl w zakładce „Wizyta w ZOO”.

PAP

drukuj