fot. PAP/Darek Delmanowicz

W drugiej połowie kwietnia ma być gotowa inicjatywa Polski i KE w sprawie ukraińskich dzieci porywanych przez Rosję

Wspólna inicjatywa Polski i Komisji Europejskiej ws. ukraińskich dzieci porywanych przez Rosję ma być gotowa w drugiej połowie kwietnia. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Poznaniu minister ds. europejskich, Szymon Szynkovski vel Sęk, który powiedział, że obecnie trwają rozmowy z władzami Ukrainy w celu poznania oczekiwań Kijowa oraz oceny proponowanych rozwiązań. Gospodarzami inicjatywy są premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.  

Minister ds. europejskich, Szymon Szynkovski vel Sęk, wskazał, że sprawa jest w fazie przygotowawczej.

– Ta faza postępuje. W tej chwili też jesteśmy w kontakcie ze stroną ukraińską i słuchamy, jakie są oczekiwania, rozwiązania, które proponujemy, jakie uzyskują oceny od strony ukraińskiej. Sądzę, że gdzieś w drugiej połowie kwietnia ta inicjatywa będzie gotowa w kształcie uzgodnionym także ze stroną ukraińską, którą będzie można szerzej zaprezentować – wyjaśnił.

Szacuje się, że Rosjanie uprowadzili z okupowanych terenów Ukrainy ponad 16 tys. dzieci, z czego dotąd tylko 300 wróciło do swojej ojczyzny. Sprawą porwań zajął się też Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. 17 marca wydał nakaz aresztowania m.in. prezydenta Rosji Władimira Putina [więcej]. 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl