fot. PAP/EPA

W. Brytania: szef MI5 ostrzega przed zagrożeniem ze strony ISIS i Rosji

Szef brytyjskiej służby wywiadowczej MI5 Andrew Parker ostrzegł w poniedziałek w Berlinie przed zagrożeniami ze strony islamskich terrorystów z Państwa Islamskiego (IS) i Rosji, podkreślając konieczność współpracy europejskich agencji wywiadowczych.

W bezprecedensowym publicznym wystąpieniu urzędującego szefa MI5 poza granicami kraju Parker poinformował m.in., że w ciągu ostatniego roku służby powstrzymały dwanaście ataków terrorystycznych na terytorium Wielkiej Brytanii. Od 2013 roku łącznie udało się zapobiec 25 zamachom.

Jak zaznaczył, terroryści powiązani z IS planują przeprowadzić „niszczące” i „bardziej złożone” ataki w Europie, po tym jak w ostatnich miesiącach grupa straciła kontrolę nad swoimi terytoriami w Syrii i Iraku.

Głównym przedmiotem wystąpienia Parkera były jednak agresywne zachowania ze strony Rosji, w tym marcowa próba zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córki Julii w angielskiej miejscowości Salisbury, którą określił „rażącym naruszeniem międzynarodowych zasad”.

Szef MI5 ocenił, że atak na Skripala był „świadomym i celowym wrogim działaniem”, a w jego wyniku Rosja stanie się „bardziej izolowanym pariasem”.

Zdaniem Parkera rosyjski rząd postawił się w pozycji „głównego protagonisty” próbującego podkopać europejskie rządy demokratyczne.

„Jednym z kluczowych i godnych pochwały celów Kremla jest zbudowanie rosyjskiej wielkości na scenie międzynarodowej, ale (Kreml) konsekwentnie decyduje się na próbę doprowadzenia do tego za pomocą agresywnych i szkodliwych działań wojska i służb wywiadowczych” – powiedział Andrew Parker.

Jak dodał, „bezczelne kłamanie połączone z szydzeniem z krytyków wydaje się domyślnym sposobem działania” ze strony Rosji.

„Dobrze przećwiczona doktryna rosyjskiego państwa polegająca na mieszaniu manipulacji medialnych, dezinformacji i zniekształceń w mediach społecznościowych, starych i nowych metod szpiegostwa, ataków cybernetycznych na wysokim poziomie, użyciu siły wojskowej i kryminalnego bandytyzmu jest tym, co dzisiaj określamy mianem >>zagrożeń hybrydowych<<„ – ocenił.

Odnosząc się do trwających negocjacji w sprawie przyszłych relacji w zakresie obronny i bezpieczeństwa, Parker podkreślił, że planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej „nie może doprowadzić do ryzyka obniżenia wspólnej zdolności (obronnej) lub ograniczenia wspólnotowych wysiłków (w tej dziedzinie – PAP) na terenie Europy”.

„Jesteśmy to winni wszystkim obywatelom” – zastrzegł.

Szef MI5 argumentował, że europejskie agencje wywiadowcze powinny polegać na „większym dzieleniu się informacjami i współpracy niż kiedykolwiek wcześniej”, podkreślając, że jest ona „nieporównywalna z tą, jaka funkcjonowała pięć lat temu”.

Wystąpienie Parkera w Berlinie było kolejnym sygnałem dotyczącym intencji brytyjskich służb w sprawie przyszłej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu. Swoje wystąpienia w podobnym tonie wygłosili wcześniej również szefowie MI6 i agencji cyberbezpieczeństwa GCHQ.

PAP/RIRM

drukuj