PAP/EPA

W. Brytania: Rezygnuje kolejny minister ds. Brexitu

Brytyjski minister do spraw Brexitu David Davis złożył rezygnację ze stanowiska. Nie zgadza się ze strategią dalszych negocjacji z Brukselą, którą zaproponowała premier Teresa May.

Davis jest szóstym ministrem, który rezygnuje z funkcji ministra do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jego dymisja została już potwierdzona przez Downing Street.

Media spekulują, że z rządem może się pożegnać także dwóch dotychczasowych zastępców ministra Davisa, a nawet szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson.

Kryzys w gabinecie premier May rozpoczął się dwa dni po opublikowaniu  zarysu stanowiska Wielkiej Brytanii w sprawie dalszych negocjacji z Brukselą. Według deklaracji premier, został on przyjęty jednogłośnie. Dokument zakłada stworzenie strefy wolnego handlu między Wielką Brytanią a Unią Europejską przy jednoczesnej rezygnacji ze swobody świadczenia usług i swobody przepływu osób. Według rządu takie rozwiązanie pozwoliłoby na uniknięcie zakłóceń na granicach, ochronę miejsc pracy, a także unormowanie relacji Irlandii Północnej z Irlandią, która pozostała w Unii Europejskiej.

Dokument ostro skrytykowali politycy z eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej. Oskarżyli rząd o nadmierne ustępstwa. Według zaproponowanego rozwiązania będą zmuszać w przyszłości Wielką Brytanię do tworzenia prawa zgodnie z unijnymi przepisami oraz do podporządkowania się orzeczeniom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W liście, w którym minister David Davis tłumaczył powody swojej rezygnacji, zaznaczył, że takie działania nie prowadzą do odzyskania przez Wielką Brytanię kontroli nad swoim prawodawstwem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj