fot. pixabay.com

W Berlinie rośnie liczba przypadków dyskryminacji Sinti i Romów

Wyzwiska, wykluczenie, uprzedzenia – liczba zgłoszonych przypadków dyskryminacji Sinti i Romów w Berlinie znacznie wzrosła. Według danych centrum Dosta w ubiegłym roku udokumentowano 225 przypadków, czyli o 53 proc. więcej niż w 2021 roku – pisze portal niemieckiego dziennika „Welt”.

Centrum Dosta, dokumentujące dyskryminację Sinti i Romów, powstało w 2014 roku i od tego czasu zaprotokołowało łącznie 1289 przypadków. Spośród nich 372 przypada na lata 2021-2022. Jednak liczba niezgłoszonych przypadków pozostaje wysoka, a ponadto rosyjska inwazja na Ukrainę i kryzys wzmocniły to zjawisko.

„Od początku rosyjskiej wojny napastniczej obserwujemy, że Romowie, którzy uciekli z Ukrainy, nie są identyfikowani jako szukający schronienia, ale jako nielegalni uchodźcy” – poinformowała szefowa projektu Violeta Balog.

„Ludzie postrzegani jako Romowie znajdują się w niekorzystnej sytuacji w zakresie zakwaterowania, są wykluczani ze struktur opieki i często z systemu edukacji, doświadczają narastającej antycygańskiej wrogości, a nawet ataków w miejscach publicznych i w mediach” – dodała.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl