PAP/EPA

Posłowie skrajnej prawicy w Austrii wyszli z sali parlamentu podczas przemówienia W. Zełenskiego

Ponad 20 skrajnie prawicowych austriackich deputowanych wyszło z sali parlamentu podczas przemówienia prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Politycy z prawicowo-populistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) argumentowali, że wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego naruszyło neutralność Austrii.

W przemówieniu nagranym w czwartek, w 400. dniu rosyjskiej inwazji, Wołodymyr Zełenski podziękował Austrii za pomoc humanitarną i pomoc w usuwaniu min lądowych. Zaprosił też parlamentarzystów, by pojechali na Ukrainę i zobaczyli zniszczenia wojenne.

Przewodniczący niższej izby austriackiego parlamentu Wolfgang Sobotka zadeklarował zwiększenie pomocy finansowej i humanitarnej dla Ukrainy i powiedział, że kraj ten zasługuje na solidarność Austrii.

Jednak w czasie, gdy Wołodymyr Zełenski przemawiał, grupa polityków FPOe wyszła z sali i zostawiła na biurkach tabliczki z logo swojej partii i napisem „miejsce dla neutralności” i „miejsce dla pokoju”.

W izbie niższej Austrii zasiada 30 polityków FPOe i byli oni jedyną partią, która sprzeciwiła się przemówieniu Wołodymyra Zełenskiego. Na sali zabrakło też kilku posłów z socjaldemokracji.

Partia Wolności budziła w przeszłości kontrowersje z powodu swego prorosyjskiego stanowiska. W 2018 roku szefową FPOe, Karin Kneissl, będącą wówczas ministrem spraw zagranicznych, krytykowano za taniec z prezydentem Władimirem Putinem na jej ślubie.

Neutralność Austrii jest zapisana w jej konstytucji od 1955 roku. Prawo stanowi, że „Austria nigdy w przyszłości nie przystąpi do żadnych sojuszy wojskowych ani nie zezwoli na tworzenie na swoim terytorium baz wojskowych obcych państw”. Z tego powodu kraj ten wcześniej zapowiedział, że nie może pomóc Ukrainie w sensie militarnym, choć wspiera Kijów politycznie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl