Uzależnienie od gier w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób?

Uzależnienie od gier najprawdopodobniej zostanie umieszczone w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Według informacji medialnych w planowanej na przyszły rok aktualizacji Światowa Organizacja Zdrowia opisze je jako problem z dziedziny zdrowia psychicznego.

Zdaniem ekspertów uzależnienie od gier we współczesnym świecie to coraz poważniejszy problem, który jest jednak mało mniej znany opinii publicznej. Tymczasem wskazuje się, że może on prowadzić m.in. do izolacji od społeczeństwa, spadku poziomu empatii, zaburzeń percepcji czy schorzeń fizycznych.

Prof. Urszula Dudziak, psycholog i doradca życia rodzinnego, zwróciła uwagę, że współcześnie coraz większy nacisk kładzie się nie tylko na uzależnienia od substancji, ale także od czynności. Podkreśliła, że w dobie rozwoju technologii należy zwracać baczną uwagę na to jak się z nich korzysta.

– To są nasze nowe możliwości. Z jednej strony osiągnięcia – dlatego że mogą służyć rozwojowi człowieka czy rozrywce, ale w sytuacji, kiedy zaczynają zabierać człowiekowi cały czas, stają się sensem życia, sprawiają że o innych sprawach człowiek zapomina, uważa je za mniej istotne (…) to sprawa jest bardzo, bardzo poważna – komentuje specjalista.                                                                                                                                                                                                              

Światowa Organizacja Zdrowia nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, czy uzależnienie od gier trafi na zaplanowaną na 2018 rok aktualizację Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.

W 2013 roku uznano, że „zaburzenie korzystania z gier internetowych” wymaga dalszych badań naukowych, które są niezbędne do ewentualnego zaklasyfikowania go na formalnej liście chorób.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl