Uwaga na kleszcze

Specjaliści alarmują – uwaga na kleszcze. Coraz cieplejsze zimy sprawiają, że jest ich więcej. Te pasożyty przenoszą groźne choroby. Podpowiadamy jak się przed nimi chronić i co zrobić, gdy nas ukąszą.

W Polsce mamy 19 gatunków kleszczy, w tym około 5 jest takich, które atakują człowieka. Najpopularniejszy z nich to kleszcz pospolity – mówiła dr hab. Magdalena Nowak-Chmura z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

– On na liście swoich żywicieli ma około 400 gatunków zwierząt kręgowych – w tym człowieka – tłumaczyła dr hab. Magdalena Nowak-Chmura.

Klimat obecnych zim sprzyja występowaniu kleszczy, a to sprawia, że ich rytm aktywności jest całoroczny. [czytaj więcej]

– Kiedyś było to nie do pojęcia, kleszcze występowały dopiero po stopnieniu śniegu, był to marzec, kwiecień, dopiero wtedy, kiedy temperatura wychodziła powyżej zera. W tym momencie możemy powiedzieć, że rytm aktywności kleszcza pospolitego, który jest jednym z pospolitych gatunków w Polsce, jest całoroczny – zaznaczyła dr hab. Magdalena Nowak-Chmura.

Powszechnie uważa się, że kleszcze występują tylko w lesie. Tymczasem te pasożyty można spotkać nawet w centrum miasta. [więcej]

– Z którym spotykamy się praktycznie w każdym miejscu, na każdym zielonym skrawku, czy to park, czy to ogródek działkowy, czy to ekosystem leśny – podkreśliła dr hab. Magdalena Nowak-Chmura. 

https://twitter.com/GIS_gov/status/1279055302248333313

Najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza.

– Lekceważenie wczesnych objawów, nawet tego świądu z małej grudki, który jest uporczywy jest bardzo ryzykowne, bo potem pojawia się drugorzędowa kleszczyca i wreszcie trzeciorzędowa z zajęciem układu centralnego nerwowego, z zajęciem narządów wewnętrznych. To jest bardzo poważna choroba – powiedział dr Zbigniew Hałat, lekarz medycyny, specjalista epidemiolog.    

To nie jedyna choroba. Są także anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza. Jak więc najlepiej zabezpieczyć się przed tymi kleszczami?

– Niestety kontaktu z kleszczem nie uda się uniknąć nikomu, kto nie ma zasłoniętych otwartych części ciała, to znaczy zasłoniętej szyi poniesionym kołnierzem, czapki zasłaniającej górę uszu, zawiązanych rękawów, zawiązanych nogawek i jeszcze nie tylko zawiązanych, bo pokrytych sprayem czy innym środkiem w płynie odstraszającym kleszcze – wskazał dr Zbigniew Hałat. 

Jednak nie zawsze taka ochrona jest w 100 procentach skuteczna. Dlatego kiedy znajdziemy w swoim ciele kleszcza, najważniejsze jest szybkie działanie.

– Są pęsety, są różne środki, które gwarantują, że wyciągamy kleszcza razem z głową, bo gdy głowa zostaje, mamy gwarancję zakażenia – wyjaśnił dr Zbigniew Hałat.

Obecnie nie ma skutecznej szczepionki zapobiegającej boreliozie. Jest tylko antybiotykoterapia. Wcześnie wykryta borelioza jest w pełni uleczalna.

TV Trwam News

drukuj