Utrzymanie mieszkania w Polsce – najdroższe w Europie

Utrzymanie mieszkania w Polsce należy do najdroższych w Europie. Koszty związane z utrzymaniem mieszkania, pochłaniają ok. 20 proc. wydatków przeciętnego gospodarstwa w Polsce – wynika z danych Eurostatu.

Najnowsze dane unijnego biura statystycznego podają, iż na opłaty związane z użytkowaniem nieruchomości oraz jej remontami przeznaczyliśmy w 2013 r. co piątą wydaną złotówkę.

W zestawieniu z innymi państwami UE o fatalnej pozycji kraju świadczą różnice w co miesięcznych zarobkach. Płacimy nominalnie prawie tyle samo co Unijne kraje a zarabiamy przynajmniej 3-4 krotnie mniej – zwraca uwagę ekonomista dr Marian Szołucha. Ekspert podkreśla, iż kluczowy problem rosnących cen tkwi w polskiej produkcji energii.

Węgiel wydobywany jest w coraz wyższych kosztach. Tu należałoby zwrócić uwagę na sposób zarządzania polskimi firmami wydobywczymi i tymi, które ten węgiel dystrybuują. Największym zagrożeniem na przyszłość jest niebezpieczeństwo tego, że Unia Europejska będzie nakazywać Polsce dalszą redukcję emisji dwutlenku węgla. Niestety jeśli polityka czy Polski, czy UE w najbliższych latach się nie zmieni, to możemy spodziewać się, że będzie tylko gorzej – zaznacza ekonomista.

Spośród 32 przebadanych przez unijny urząd statystyczny krajów, przed Polską są tylko Niemcy i Słowacy. Najmniejszą część kosztów utrzymania, zaledwie 8,4 proc. przychodów ponoszą mieszkańcy Malty.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl