fot. pixabay.com

Ustawa „bezpieczny kredyt” ogłoszona w Dzienniku Ustaw

Przepisy, które wprowadzają „bezpieczny kredyt”, zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Ustawa ma gwarantować bezpieczny kredyt i specjalne konto mieszkaniowe, które mają wspomóc osoby do 45. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania. 

„Bezpieczny kredyt” będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia. Jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Maksymalnie osoba będzie mogła uzyskać do 500 tys. zł, albo 600 tys. zł. w przypadku, gdy kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe razem z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko.

Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub jego części będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc., powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe.

Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić.

W ramach ustawy będzie można też założyć specjalne konto oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Konto mieszkaniowe będzie można otworzyć w bankach, które podpiszą w tej sprawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wchodzi w życie 1 lipca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl