fot. flickr.com

USA wciąż wstrzymują środki dla Ukrainy

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych cały czas wstrzymuje środki dla Ukrainy. Tymczasem Rosja kontynuuje natarcie. Sytuacja na froncie jest trudna.

W sobotę w nocy Rosja dronami bojowymi zaatakowała trzy obwody Ukrainy. Jedna z maszyn uderzyła w blok mieszkalny w Odessie. Część budynku się zawaliła.

– W pobliżu nie ma żadnych obiektów wojskowych, żadnych lokalizacji wojskowych, a oni przeprowadzają ataki na gęsto zaludnioną dzielnicę mieszkaniową naszego miasta – powiedział jeden z mieszkańców Odessy.

Wybuchł pożar. 18 mieszkań zostało zniszczonych. Ludzie zostali bez dachu nad głową.

– Mój mąż szybko pobiegł na pomoc ludziom – relacjonowała mieszkanka Odessy.

Na miejsce przybyły służby ratunkowe. W przeszukiwaniu miejsca zdarzenia pomagały specjalnie wyszkolone psy.

– Psy wyraźnie rozpoznają zapach człowieka. Są przeszkolone w poszukiwaniu ludzi – wyjaśnił ratownik, który był na miejscu zdarzenia.

Spod gruzów wyciągnięto ciało dziecka. Razem z nim zginęły co najmniej dwie osoby. Kilka zostało rannych. Prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych zaapelował o pomoc w postaci systemów obrony przeciwlotniczej.

„Musimy wzmacniać ukraińską tarczę powietrzną, by zwiększyć obronę naszych ludzi przed rosyjskim terrorem. Więcej systemów obrony przeciwlotniczej, więcej rakiet do systemów obrony przeciwlotniczej to to, co ratuje życia” – napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Po dwutygodniowej przerwie Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych powróciła do prac. Impas w sprawie przyjętego w lutym przez Senat pakietu środków na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu nie został jednak przełamany. Blokującym jest tu spiker Izby, który zapowiedział, że Izba zajmie się sprawą dopiero po przyjęciu całorocznego budżetu. Będzie to więc najprawdopodobniej nie wcześniej niż po 22 marca. Część kongresmenów jest jednak pewna, że Ukraina otrzyma pomoc jeszcze w tym miesiącu.

– Nalegam, aby Izba Reprezentantów przyjęła przepisy, które pozwolą nam w sposób ponadpartyjny nadal wspierać Ukrainę – mówił prezydent Joe Biden podczas spotkania z premier Włoch, Giorgią Meloni.

Włochy sprawują obecnie przewodnictwo w G7.

– Zamierzam przede wszystkim potwierdzić porządek międzynarodowy oparty na zasadach, bronić wolności i budować pokój dla Ukrainy. Robiąc to, musimy stawić czoła narracji, która chce, aby Zachód był przeciwny reszcie. Zatem nasz dialog w ramach G7 jest niezbędny – zaznaczyła premier Giorgia Meloni.

Sytuacja na froncie jest bardzo trudna. Wojska Władimira Putina kontynuują natarcie w Donbasie, na Zaporożu oraz na północnym-wschodzie w rejonie Kupiańska. Pojawiają się informacje, że morale żołnierzy opadły po zmianie głównodowodzącego sił ukraińskich z generała Wałerija Załużnego na generała Ołeksandra Syrskiego, który – jak wskazują wojskowi – w swoich działaniach nie przejmuje się stratami w ludziach.

TV Trwam News

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl