fot. flickr.com

USA: Trwa Konferencja Wspierania Wolności Religii z udziałem Michała Wosia

W Waszyngtonie trwa Ministerialna Konferencja Wspierania Wolności Religii. Uczestniczy w niej również polski minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

W Departamencie Stanu w USA trwa Ministerialna Konferencja Wspierania Wolności Religii. To już druga konferencja z tego cyklu.

– Administracja amerykańska postawiła sobie za jeden z priorytetów promocję wolności religijnej, ale też ochronę prześladowanych z powodów religijnych na całym świecie – powiedział Michał Woś.

W wydarzeniu uczestniczy 115 delegacji z całego świata. Wśród nich jest również Polska.

– Niewątpliwie polska delegacja i Polska jako kraj została wyróżniona, bo spośród tych 115 delegacji zostaliśmy poproszeni o przedstawienie naszych działań związanych z pomocą chrześcijanom i mniejszościom narodowym na Bliskim Wschodzie – dodał polski minister.

A polski rząd chce przede wszystkim pomóc prześladowanym na miejscu. Jest to pomoc wymierna i skuteczna, z poszanowaniem odmiennej kultury i tożsamości narodowej. Polska włącza się też w pomoc na Bliskim Wschodzie. Jednym z autorskich projektów polskiego rządu jest pomoc kobietom, które ocalały z niewoli w tzw. Państwie Islamskim. Celem projektu jest uniezależnienie kobiet finansowo.

– Projekt bardzo wysoko oceniany, jeden z najlepszych projektów w tym momencie na świecie ocenianych pod względem pomocy humanitarnej – powiedział Michał Woś.

Na pomoc humanitarną w 2019 roku Polska przeznaczy blisko 3 mld zł. Podczas konferencji w Waszyngtonie minister Michał Woś spotka się także z szefem federalnej Agencji Rozwoju Międzynarodowego Markiem Greenem. Podczas ubiegłorocznej konferencji Agencja podpisała porozumienie z polskim rządem dot. współpracy polsko – amerykańskiej w kwestii pomocy mniejszościom religijnym na Bliskim Wschodzie. Jest to pierwsza taka umowa zawarta przez USA z innym państwem.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj