fot. flickr.com

Instytut Transportu Samochodowego zadba o bezpieczeństwo rowerzystów

Popularność jednośladów w Polsce wciąż rośnie, a Polacy coraz częściej decydują się na jazdę rowerem. Z tego powodu Instytut Transportu Samochodowego przygotował katalog wytycznych bezpiecznego ruchu drogowego.

Rower to popularny środek transportu, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Jednak im więcej rowerzystów na jezdniach, tym więcej kolizji i wypadków z ich udziałem. Dlatego warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym.

– Najbardziej bezpiecznym ruchem jest ruch odseparowany, najlepiej zielenią lub pasem od ruchu pieszego czy jezdnego, ale nie zawsze da się to zastosować – wskazuje prof. dr hab. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

Każda droga, ścieżka czy skrzyżowanie są inne, dlatego nie da się opracować jednego standardowego rozwiązania. Instytut Transportu Samochodowego opracował wytyczne, które mogą być wskazówką dla samorządów przy organizacji ruchu drogowego dla rowerzystów.

– To jest katalog pewnych rozwiązań, propozycji, dobrych praktyk, z których mogą skorzystać zarządcy dróg w celu zastosowania we własnej, lokalnej infrastrukturze drogowej – mówi prof. Ślęzak.

Katalog to nie tylko schematy skrzyżowań. To także wskazówki dotyczące nawierzchni, oświetlenia czy oznakowania ścieżek rowerowych. Jednak wciąż pozostają one tylko propozycją dla samorządów. Nie są wiążące, ale pozwalają znaleźć bardziej skuteczne rozwiązania.

– W przypadku stosowania tych wytycznych tu nie ma obowiązku, to jest dobra wola, to jest zachęta, to jest ułatwienie, żeby nie szukać rozwiązań być może najdroższych – dodaje dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

Najdroższych nie oznacza, że najbardziej efektywnych, a przy wzmagającym się ruchu rowerowym konieczne jest zadbanie o odpowiednią infrastrukturę drogową. W Polsce jest ponad 12 tys. km dróg rowerowych. Niektóre z nich wymagają remontu, niektóre wykończenia, a niektóre całkowitej wymiany. Katalog ma być ułatwieniem, a także krokiem w stronę bezpieczeństwa i komfortu uczestników ruchu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj