USA: Sąd tymczasowo zablokował obowiązek szczepień dla pracowników dużych firm

Federalny sąd apelacyjny w Nowym Orleanie zdecydował o tymczasowym zawieszeniu ogłoszonych w czwartek zasad zobowiązujących pracowników firm zatrudniających ponad 100 osób do zaszczepienia się lub przechodzenia regularnych testów na COVID-19. Reguły miały obowiązywać od 4 stycznia.

Sąd odpowiedział w ten sposób na skargę wniesioną przez prokuratora generalnego Luizjany i szeregu innych stanów rządzonych przez Republikanów. Sąd uzasadnił zawieszenie przepisów „poważnymi potencjalnie problemami prawnymi i konstytucyjnymi” wymienionymi w skardze przez powodów. Administracja musi odpowiedzieć na wniesione zarzuty do poniedziałku.

„Prezydent nie będzie nakładał na Amerykanów medycznych procedur bez kontroli gwarantowanej przez konstytucję” – oznajmił cytowany przez AP prokurator generalny Luizjany Jeff Landry. Określił decyzję sądu „wielkim zwycięstwem dla Amerykanów”.

Ogłoszone w czwartek przez Biały Dom zasady zobowiązują firmy zatrudniające powyżej 100 pracowników do zapewnienia, że wszyscy zatrudnieni są zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub przechodzą co najmniej cotygodniowe testy. Za każdorazowe uchybienie przewidziana jest kara 14 tys. dolarów, choć może być wyższa w szczególnie poważnych przypadkach. Obowiązek miałby objąć ponad 80 mln pracowników.

Ogłoszenie przez prezydenta Joe Bidena nowych zasad – jeszcze we wrześniu – było reakcją na przetaczającą się przez Amerykę potężną falę nowych zakażeń, związanych z szerzeniem się wariantu Delta koronawirusa. W ostatnich tygodniach sytuacja zaczęła się poprawiać, jednak wciąż każdego dnia notuje się średnio ponad 70 tys. nowych zakażeń i ponad 1200 zgonów, związanych z COVID-19.

Wiele firm już wcześniej wprowadziło obowiązek szczepień dla swoich pracowników, nie czekając na publikację nowych zasad. Zapowiedź nowych przepisów wzbudziła polityczne kontrowersje i opór ze strony Republikanów, a także związków zawodowych i wątpliwości części pracodawców. Jednocześnie naciski ze strony przedsiębiorstw doprowadziły też do zablokowania ustawy w Teksasie, która zakazywała wprowadzania obowiązków szczepień dla pracowników.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl