fot. flickr.com

USA: sąd federalny zatwierdził ugodę dot. skandalu Volkswagena

Amerykański sąd federalny w San Francisco zatwierdził ugodę koncernu Volkswagena z poszkodowanymi przez skandal związany z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin. Producent wypłaci 16,5 miliarda dolarów odszkodowań.

Amerykańska Agencji Ochrony Środowiska ujawniła w ubiegłym roku, że Volkswagen fałszował wyniki pomiarów zawartości tlenków azotów w samochodach z silnikiem diesla. Koncern instalował w produkowanych przez siebie pojazdach specjalne oprogramowanie, które wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej jazdy i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen sprzedał na całym świecie jedenaście milionów takich samochodów. Koncern porozumiał się już w sprawie odszkodowań w Stanach Zjednoczonych z większością adwokatów klientów oraz z poszkodowanymi dilerami samochodowymi.

Ugodę zatwierdził sąd federalny w San Francisco. Przewiduje ona wypłatę 16,5 miliarda dolarów. Właściciele samochodów będą mogli liczyć na odszkodowania od pięciu do dziesięciu tysięcy dolarów. Ugoda zobowiązuje też koncern do zaoferowania możliwości wykupu wadliwego samochodu lub dokonania w nim niezbędnych modyfikacji. W innych państwach Volkswagen wciąż negocjuje rozwiązania prawne i kwestie odszkodowań.

TV Trwam News/RIRM

drukuj