USA: reaktywacja dowództwa Drugiej Floty, która ma działać na Północnym Atlantyku

Marynarka wojenna USA (US Navy) reaktywowała dowództwo swej nieistniejącej od 2011 roku Drugiej Floty, przeznaczonej do działań na Północnym Atlantyku – poinformował Pentagon uzasadniając tę decyzję wzrostem rosyjskiej aktywności wojskowej.

„Nasza (zatwierdzona w styczniu przez Kongres USA) Strategia Obrony Narodowej wyraźnie stwierdza, że cofnęliśmy się w erę poważnej rywalizacji siłowej w sytuacji, gdy w środowisku bezpieczeństwa pojawiają się coraz większe wyzwania i staje się ono coraz bardziej skomplikowane. Druga Flota będzie sprawować dowództwo operacyjne i władzę administracyjną nad wyznaczonymi okrętami, samolotami oraz siłami desantowymi na Wschodnim Wybrzeżu i w północnej części Oceanu Atlantyckiego” – oświadczył w piątek zajmujący najwyższe stanowisko w wojskowej hierarchii służbowej US Navy szef operacji morskich, admirał John Richardson.

Szef operacji morskich odpowiada za utrzymanie gotowości bojowej marynarki wojennej i jest jednym z siedmiu członków Kolegium Szefów Sztabów – najwyższego wojskowego gremium decyzyjnego sił zbrojnych USA.

Według władz wojskowych, stacjonujące w Norfolk w stanie Wirginia dowództwo Drugiej Floty będzie liczyć początkowo 15 osób, a perspektywicznie ponad 200. Na razie nie podjęto decyzji, kto stanie na jego czele i jakie siły będą mu podlegać.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl