Miseczka z czasów dynastii Ming - www.sothebys.com

USA: Kupiona na wyprzedaży za 35 dolarów misa okazała się zabytkiem wartym pół mln dolarów

Kupiona na wyprzedaży garażowej w New Haven w Connecticut w USA za 35 dolarów mała porcelanowa miseczka okazała się pochodzącym z XV w. zabytkiem. Według rzeczoznawców naczynie z czasów chińskiej dynastii Ming może być warte 500 tys. dolarów.

Biała miseczka, ozdobiona namalowanymi niebieską farbą ornamentami ma ok. 16 cm średnicy. Została kupiona w 2020 roku przez pragnącego zachować anonimowość miłośnika antyków, który od razu zauważył wyjątkowość przedmiotu – pisze agencja Associated Press na podstawie informacji uzyskanych od domu aukcyjnego Sotheby’s, w którym 17 marca zabytek zostanie zlicytowany.

Nabywca przesłał zdjęcia miseczki do Sotheby’s prosząc o wycenę artefaktu.

„Natychmiast zorientowaliśmy się, że patrzymy na coś naprawdę bardzo, bardzo wyjątkowego” – powiedziała agencji kierująca w domu aukcyjnym działem sztuki chińskiej Angela McAteer.

Kiedy rzeczoznawcy osobiście zbadali miseczkę potwierdzili, że zabytek pochodzi z początku XV w.

„Wszystkie znaki rozpoznawcze i cechy charakterystyczne wskazują na to, że przedmiot został wyprodukowany we wczesnym okresie panowania dynastii Ming” – podkreśliła Angela McAteer.

Według ekspertów domu aukcyjnego, miseczka została wykonana na zamówienie dworu cesarza Yongle, a na świecie znanych jest tylko sześć podobnych przedmiotów. Większość z nich znajduje się w muzeach, dwa w Tajpej, dwa w Londynie, jeden w Teheranie; żaden z nich na terenie USA.

Nie do końca wiadomo jak wyceniany na 300-500 tys. dolarów przedmiot znalazł się na wyprzedaży garażowej w Connecticut. Zdaniem Angela McAteer prawdopodobnie był przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie, która nie zdawała sobie sprawy z unikatowości miseczki.

„To jest zawsze bardzo ekscytujące dla nas, specjalistów, gdy nagle znikąd pojawia się coś, o czym nie wiedzieliśmy, że nawet tu istnieje” – skomentowała ekspertka.

PAP

drukuj