USA i Filipiny podpisały układ o zacieśnieniu współpracy wojskowej

USA i Filipiny podpisały w poniedziałek, na krótko przed przybyciem na Filipiny prezydenta Obamy, układ o zacieśnieniu współpracy wojskowej, który ma być przeciwwagą dla zwiększającej się obecności wojskowej Chin w regionie.

Przewidziany na 10 lat układ podpisali minister obrony Filipin Voltaire Gazmin i ambasador USA w Manili Philip Goldberg. Przewiduje on m. in. większy dostęp amerykańskich sił zbrojnych do baz wojskowych, lotnisk i portów morskich na Filipinach. „Ściślejsza współpraca między siłami zbrojnymi USA i Filipin umożliwi zwiększenie ich wspólnego potencjału szkoleniowego i operacyjnego oraz szybszą reakcję na rozmaite sytuacje” – napisał Obama w oświadczeniu dla filipińskiej telewizji ABS-CBN.

Układ (The Enhanced Defense Cooperation Agreement) przewiduje, że dodatkowe siły amerykańskie mają przebywać na Filipinach „czasowo lub na zasadzie rotacji”. Nie przewiduje natomiast stałej obecności sił USA w tym kraju, jak to miało miejsce w przeszłości. Liczba żołnierzy USA na Filipinach, których własne siły zbrojne oceniane są przez ekspertów jako słabe i niezdolne do pełnego zapewnienia bezpieczeństwa kraju, zależeć będzie od skali wspólnych manewrów lub innych działań o charakterze militarnym.

Źródła w administracji USA przedstawiają układ jako główne i najważniejsze osiągnięcie azjatyckiej podróży Obamy. Zdaniem Associated Press, układ odzwierciedla dążenie Waszyngtonu do przesunięcia głównego obszaru jego zaangażowania militarnego z Bliskiego Wschodu do Azji, częściowo po to aby przeciwstawić się wzrastającej potędze militarnej Chin. Filipiny są ostatnim etapem podróży prezydenta Obamy po krajach Azji, w trakcie której odwiedził Japonię, Koreę Południową i Malezję.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl