fot. PAP/EPA

USA: Huragan Harvey zbliża się do stanu Teksas

Huragan Harvey zbliża się do wybrzeża stanu Teksas i przybiera na sile. W piątek został zakwalifikowany do drugiej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona – poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów.

Wzdłuż teksańskiego wybrzeża ewakuowano dziesiątki tysięcy ludzi. W czterech hrabstwach lokalne władze zarządziły ewakuację całości ludności i ostrzegły, że dla tych, którzy pozostaną może nie być zagwarantowana pomoc.

Huragan ma uderzyć w amerykańskie wybrzeże najwcześniej w piątek wieczorem miejscowego czasu. Zagrożonych jest kilkadziesiąt hrabstw położonych w odległości do 150 km od wybrzeża.

W piątek o godz. 7 czasu polskiego Harvey znajdował się ok. 350 km na południowy wschód od położonego nad Zatoką Meksykańską miasta Corpus Christi w Teksasie. Porywy wiatru osiągały prędkość 160 km na godzinę.

Według prognoz meteorologów, Harvey może jeszcze przybrać na sile i osiągnąć trzecią kategorię w skali Saffira-Simpsona. Ostatnim huraganem, który uderzył w USA z taką siłą był w październiku 2005 roku huragan Wilma na Florydzie.

PAP/RIRM

drukuj