fot. youtube.com

Uroczystości pogrzebowe ks. prof. Czesława Bartnika

Pożegnaliśmy wybitnego teologa, poetę i filozofa – świętej pamięci ks. prof. Czesława Bartnika. Zmarł on w sobotę w wieku 90 lat. Msza św. żałobna sprawowana była w Archikatedrze Lubelskiej.

Ks. prof. Czesław Bartnik to wybitna postać.

– Ks. prof. Czesław Stanisław Bartnik dotarł już do tego miejsca, do tej ziemi obiecanej, do nieba, do domu Boską ręką czynionego i przekonał się o tym – co jak głosił za życia, cytując św. Pawła – jak wielkie rzeczy Bóg uczynił, przygotował tym, którzy Go miłują – mówił ks. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Ks. prof. Bartnik był wybitnym teologiem, filozofem, publicystą i wykładowcą.

– Imponował erudycją, błyskotliwością sformułowań i spostrzeżeń. Był niezwykle oczytany. Potrafił stworzyć system, który dzisiaj przechodzi do historii teologii jako personalizm – zauważył ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jego wysiłek intelektualny wyrastał z prawdziwego umiłowania Kościoła i Ojczyzny. Śp. ks. prof. Bartnik wychował wiele pokoleń teologów, które znalazły w nim swego mistrza.

– Gromadzi nas dziś na Eucharystii wdzięczna pamięć o ks. prof. Czesławie Stanisławie Bartniku – wybitnym teologu, niezwykłym patriocie, wielkim kapłanie i prostym, dobrym człowieku – podkreślał w czasie homilii ks. prof. Krzysztof Góźdź, kierownik Katedry Historii Dogmatów i Teologii Historycznej KUL.

Przez lata ks. prof. Czesław Bartnik był związany był z „Naszym Dziennikiem”. Był także wykładowcą Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Księże profesorze Czesławie, bardzo Ci dziękujemy za wszystko, też za to, co zrobiłeś dla naszej uczelni w Toruniu, dla wspólnoty Rodziny Radia Maryja. Dziękujemy – mówił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM w Toruniu.

Ks. prof. Czesław Bartnik miał ogromny dorobek naukowy. Był autorem ponad 3 tys. publikacji, w tym ponad 100 książek. Zawsze bardzo trafnie diagnozował sytuację polityczną w Polsce, Europie i na świecie. Przestrzegał m.in. przed zagrożeniami płynącymi z ideologii liberalnej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl