PAP/Tomasz Gzell

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się pogrzeb byłego premiera polskiego rządu Jana Olszewskiego.

Przed południem sprawowana będzie Msza św. żałobna. Następnie kondukt pogrzebowy przejdzie przed pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie byłego premiera pożegnają między innymi żołnierze Armii Krajowej oraz działacze opozycji w PRL-u.

Jan Olszewski spocznie na Wojskowych Powązkach. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już wczoraj. Przedstawiciele władz państwowych, ale też licznie Polacy żegnają b. premiera. Dziękują mu za to co zrobił dla naszego kraju.

Człowiek odważny, patriota, wybitny polityk, jeden z ojców nowoczesnej polskiej niepodległości – tak wspomina Jana Olszewskiego premier Mateusz Morawiecki.

– Odwaga i wrażliwość Jana Olszewskiego poprowadziła nas ku przyszłości. To rząd Jana Olszewskiego, wspierany m.in. przez Porozumienie Centrum – środowisko polityczne Jarosława Kaczyńskiego oraz ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego – skierował Polskę na tory, które doprowadziły nasz kraj do NATO i Unii Europejskiej. Premier Olszewski wiedział, że tylko dzięki mocnemu zakotwiczeniu w strukturach świata zachodniego, Polska będzie mogła w pełni realizować suwerenność. Kolejne ekipy rządzące podtrzymały ten kierunek, który do dziś jest podstawa polskiej racji stanu. Choć Jan Olszewski odszedł, jego słowa i czyny są wśród nas. To z nich wybudował najtrwalszy pomnik. Dlatego jesteśmy mu winni wdzięczną pamięć i najwyższy szacunek – wskazuje premier.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Żałoba narodowa zakończy się dzisiaj o godz. 19.00.

RIRM

drukuj