Uroczystość odsłonięcia obelisku w Bychlewie

22 września, o godzinę 1600, w miejscowości Bychlew (koło Pabianic) rozpocznie się uroczystość odsłonięcia Obelisku – Miejsca Pamięci Narodowej, m.in. ku czci Polskiej Organizacji Wojskowej 1915-1918, oficerów zamordowanym w Katyniu 1940 r. i ofiar katastrofy smoleńskiej. Dzień wcześniej (21 września) otwarte zostanie pole namiotowe dla motocyklistów. 

Po przywitaniu przybyłych gości i odśpiewaniu Hymnu Narodowego rozpocznie się Msza św. polowa. Po Eucharystii nastąpi uroczyste odsłonięcie obelisku. Będą w nim umieszczone urny z ziemią z Katynia i miejsca katastrofy smoleńskiej. Ziemia ta została pobrana 2 września 2010 r. przez uczestników Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Podczas uroczystości będą także poświęcone „Dęby Katyńskie”. Jeden ku czci por. Eugeniusza Rzewuskiego, dowódcy III plutonu 19 Pułku Ułanów Wołyńskich, zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w Charkowie w 1940 r. Drugi dąb będzie poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”.

Program uroczystości:

 1. Rozpoczęcie uroczystości
 • Przywitanie gości
 • Krótkie wprowadzenie
 • Odśpiewanie Hymnu Narodowego
 1. Msza święta
 2. Odsłonięcie Obelisku
 • Przejście pod Obelisk
 • Zaciągnięcie warty honorowej
 • Wciągnięcie flagi na maszt
 • Odsłonięcie i poświęcenie Obelisku
 • Poświęcenie Dębów Katyńskich
 • Apel Pamięci
 • Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
 1. Część patriotyczna
 • Przywołanie pamięci mieszkańców Bychlewa zamordowanych w odwecie za uratowanie polskiego pilota
 • Program religijno-patriotyczny w wykonaniu Pani Haliny Łabonarskiej „Polsko Ojczyzno Moja”
 • Przybliżenie sylwetki por. Eugeniusza Rzewuskiego oficera zamordowanego w Charkowie strzałem w tył głowy.
 • Wspomnienie o „Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych”
 • 0dśpiewanie pieśni „ROTA”
 1. Ugoszczenie zaproszonych gości „biesiadą ułańską”
 • Wystąpienia gości
 • Gawędy o historii
 • Śpiewanie pieśni patriotycznych

Uchwałę o budowie obelisku podjęli mieszkańcy wsi Bychlew na Zebraniu Wiejskim 05 czerwca zeszłego roku.

Jak napisano Obelisk – Miejsce Pamięci Narodowej poświęcony jest:  CZŁONKOM POLSKIEJ ORGANIZACJI WOJSKOWEJ 1915-1918 SEKCJI BYCHLEW; MIESZKAŃCOM BYCHLEWA ZAMORDOWANYM PRZEZ NIEMIECKICH OKUPANTÓW W ODWECIE ZA URATOWANIE POLSKIEGO PILOTA, ZESTRZELONEGO PRZEZ NIEMCÓW PODCZS BITWY POWIETRZNEJ ROZGRYWAJACEJ SIĘ NAD POLAMI BYCHLEWA, DNIA 2 WRZESNIA 1939R; OFICEROM POMORDOWANYM W  KATYNIU, CHARKOWIE I MIEDNOJE; ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM; OFIAROM KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ.

W celu realizacji uchwały powołano Społeczny Komitet Budowy Obelisku.

Po wykonaniu projektu i podjęciu odpowiedniej uchwały przez Radę Gminy Pabianice, uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci i Męczeństwa w Łodzi oraz uprawomocnieniu zgłoszenia budowy, w Starostwie Powiatowym w Pabianicach, rozpoczęto budowę.

2 września 1939 r. nad Pabianicami i polami Bychlewa rozegrała się bitwa powietrzna pomiędzy niemieckimi myśliwcami (meserszmitami), a polskimi pilotami z III/6 Dywizjonu Myśliwskiego „Lwowskiego” stacjonującego w miejscowości Ksawerów majątek Widzew, położonego pomiędzy Łodzią a Pabianicami.

W ostatnim kwadransie bitwy (w której brało udział około 30 samolotów), nadleciał ppor. Jan Dzwonek, który wracał z zasadzki w Zduńskiej Woli gdzie brał udział w walce i był dwukrotnie ranny w rękę i nogę. Mimo tych ran włączył się do walki, podczas której jego samolot P-11c został zapalony przez Meserszmita (Me-110- w owym czasie najnowocześniejszy myśliwiec niemiecki).   Ranny pilot z trudem wydostał się z płonącego samolotu ratując się  spadochronem. Niemiecki pilot nie dawał za wygraną, okrążał spadochroniarza,  strzelając do niego ze swoich karabinów maszynowych. Rannego kolegę uratował kpr. Pilot Jan Malinowski który, pilotując przestarzały myśliwiec P-7a,  wsiadł „na ogon” niemieckiemu bandycie i zestrzelił go nad miejscowością  Ślądkowice. Ppor. Jan Dzwonek wylądował na bychlewskich polach. Po wylądowaniu znalazł się w nowym niebezpieczeństwie ze strony członków tak zwanej V kolumny. Przed którymi został uratowany przez mieszkańców Bychlewa, między innymi Jana Błocha, Stanisława Muszczaka i Bonifacego Perkowskiego, którzy w odwecie za to zostali zamordowani przez niemieckich okupantów. Im  jest poświęcony obelisk.

Maciej Kociołek/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl