fot. twitter.com/UOKiKgovPL

UOKiK proponuje tańsze pożyczki i kredyty konsumenckie oraz zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu

Tańsze pożyczki i kredyty konsumenckie oraz zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu – między innymi to proponuje UOKiK na rzecz ochrony kredytobiorców w ramach tarczy antykryzysowej.

Z powodu pandemii koronawirusa wielu Polaków znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. W tej sytuacji część z nich może decydować się na kredyt.

W ramach tarczy antykryzysowej UOKiK chce zmniejszenia maksymalnych kosztów pozaodsetkowych przy pożyczkach do 30 dni do 5 proc.

Przy pożyczkach i kredytach na okres od miesiąca do roku koszty te miałyby wynosić od 15 proc. plus 6 proc. za każdy rok trwania pożyczki. Przy czym niezależnie od długości trwania pożyczki, koszty nie mogą przekroczyć 45 proc.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny mówi, że chodzi o to, by konsumenci, którzy podczas epidemii znajdą się w trudnej sytuacji, nie wpadali w pułapkę zadłużenia.

– Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której osoby te wpadną w pułapkę zadłużenia i staną się w dużej mierze niewolnikami tego zadłużenia. UOKiK nie może do tego dopuścić, stąd nasza propozycja, aby w ramach tarczy antykryzysowej znalazły się zapisy radykalnie zmniejszające koszty pozaodsetkowe, które są głównym składnikiem kosztów produktów typu pożyczki, w tym między innymi chwilówek – podkreśla Tomasz Chróstny.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny liczy na to, że propozycje przedstawione przez Urząd znajdą się w pakiecie antykryzysowym. Jego projekt ma być dziś przyjęty przez rząd w trybie obiegowym. W piątek ma zająć się nim Sejm.

RIRM

drukuj