Umowa o wolnym handlu TPP ratyfikowana przez japoński parlament

Japoński parlament ratyfikował dziś Transpacyficzną Umowę o Wolnym Handlu (TPP), licząc na to – jak pisze Reuters – że wejdzie ona w życie, choć amerykański prezydent elekt Donald Trump zapowiedział wycofanie się USA z tego porozumienia.

Umowę ratyfikowała wyższa izba japońskiego parlamentu, Izba Radców; konieczne jest jeszcze zatwierdzenie przez rząd wymaganych zmian regulacyjnych.

Umowa TPP, której celem jest likwidacja taryf celnych w najszybciej rozwijających się krajach Azji, ale która nie obejmuje Chin, nie może działać bez Stanów Zjednoczonych – podkreśla agencja Reutera.

Dokument musi zostać ratyfikowany do lutego 2018 roku przez wszystkich 12 sygnatariuszy, w tym przez co najmniej sześć krajów, gdzie wytwarzanych jest 85 proc. PKB całej grupy. Jednak z uwagi na rozmiar amerykańskiej gospodarki, TPP nie może funkcjonować bez udziału Stanów Zjednoczonych – wskazuje Reuters.

Premier Japonii Shinzo Abe, który wzywał deputowanych do ratyfikowania umowy, przyznał, że TPP „bez USA będzie bez znaczenia” – przypominają światowe agencje. Aczkolwiek – jak komentuje Reuters – poprzez piątkową ratyfikację Tokio sygnalizuje, że liczy na to, iż umowa „zostanie reanimowana, gdy warunki będą ku temu bardziej korzystne”.

TPP, wynegocjowana przez USA i 11 państw regionu Azji i Pacyfiku (Japonia, Malezja, Wietnam, Singapur, Brunei, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Meksyk, Chile i Peru), jest największą umową o wolnym handlu na świecie. Udział krajów sygnatariuszy w światowym PKB to 40 proc.

PAP/ RIRM

drukuj