PAP/Mykola Kalyeniak

Ukraińcy stawiają bohaterski opór w obwodzie ługańskim

Siewierodonieck i Lisiczańsk to ostatnie kontrolowane przez Ukraińców części obwodu ługańskiego, które chce przejąć Rosja. Wojska Ukrainy stawiają bohaterski opór.

Rosyjskie wojska skupiają całą swoją siłę na Siewierodoniecku. Agresor naciera zarówno z lądu, jak i z powietrza. Na razie bez sukcesu próbuje także opanować sąsiedni Lisiczańsk. Ukraińcy nie dają za wygraną. Trwają zacięte walki.

– Na szkole wylądowało pięć pocisków Grad. Ciężko nam, domy spłonęły, leciały pociski – mówiła jedna z mieszkanek terenów dotkniętych działaniami zbrojnymi.

Ludzie mieszkają w piwnicach, żyjąc w ciągłym strachu.

Bomba uderzyła w nasz dom. Spadła przez dach, przebiła się przez sufit w holu – poinformowała starsza kobieta ukrywająca się przed bombardowaniem.

Na celowniku wojsk Władimira Putina są także inne miejscowości obwodu donieckiego. Rosyjskie pociski manewrujące uderzyły m.in. na Bachmut.

– Mamy pozytywne  wiadomości z regionu Zaporoża, gdzie możliwe się stało pokrzyżowanie planów agresora. Stopniowo posuwamy się naprzód w obwodzie charkowskim, wyzwalając naszą ziemię. Broni się także Mikołajów – podkreślał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W obwodzie charkowskim zginęły dwie osoby, 15 zostało rannych. Ucierpiały domy, magazyny, obiekty infrastruktury. Z powodu ostrzału płonęły lasy. Straty ponosi też Rosja. Minionej doby ukraińskie wojska zniszczyły 11 rosyjskich  czołgów, 12 pojazdów opancerzonych, system artylerii, dziewięć wyrzutni rakiet, system przeciwlotniczy i 10 dronów. Tymczasem prezydent Wołodymyr Zełenski w formie zdanej uczestniczył w Szczycie Demokracji w Kopenhadze, gdzie podkreślił, że należy przejść do działań, by Ukraina „była częścią europejskiej rodziny”.

– W najbliższych dniach Unia Europejska ma szansę zrobić historyczny krok, który dowiedzie, że jej słowa o przynależności narodu ukraińskiego do rodziny europejskiej nie są puste – wskazał ukraiński przywódca.

Według doniesień Bloomberga najprawdopodobniej 17 czerwca Komisja Europejska zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl