fot. PAP/EPA

Ukraina/MSW: w ataku separatystów zginęło co najmniej 30 żołnierzy

Na wschodzie Ukrainy w ataku prorosyjskich separatystów zginęło w piątek co najmniej 30 ukraińskich żołnierzy i pograniczników – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Arsena Awakowa, Zorian Szkyriak.

„Na razie mogę powiedzieć tyle, że zginęło 30, możliwe, że ofiar będzie więcej, gdyż doszło do ostrzału z użyciem pocisków rakietowych Grad, i są też tam duże zniszczenia” – powiedział Szkyriak na konferencji prasowej w Kijowie.

Według źródeł wojskowych do ataku doszło o godz. 5 rano (godz. 4 w Polsce) w miejscowości Zełenopilja w obwodzie ługańskim.

„Ci, którzy dokonali ataku zostaną zlikwidowani lub wzięci do niewoli i odpowiedzą zgodnie z prawem” – zaznaczył Szkyriak.

W czwartek wieczorem separatyści uzbrojeni w wielkokalibrowe karabiny maszynowe zajęli pozycje wokół międzynarodowego lotniska w Doniecku, które kontrolowane jest przez ukraińskie wojsko. W nocy słyszano tam odgłosy strzałów. W piątek nadal trwają tam walki z użyciem ciężkiej artylerii. Lotnisko zamknięto po intensywnych walkach, które toczono tam w maju.

W obwodzie ługańskim szereg miejscowości pozostaje w rękach separatystów, w tym stolica regionu.

PAP/RIRM

drukuj