fot. PAP/EPA

Ukraina walczy o niepodległość

Ukraina kolejny dzień walczy z siłami rosyjskiego okupanta. Prezydent Wołodymyr Zełenski wskazał, że pojawienie się samolotów F-16 na ukraińskim niebie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał.

Prezydent Ukrainy, nawiązując do F-16, wskazywał, że „Kijów robi wszystko, by doprowadzić do jak najszybszego pojawienia się na ukraińskim niebie nowych samolotów z ukraińskimi pilotami na pokładzie”.

– Pierwszy ukraiński F-16 będzie jednym z najsilniejszych sygnałów ze świata, że Rosja przegra tylko z powodu własnej agresji, stanie się słabsza i jeszcze bardziej odizolowana. To będzie sygnał, że rosyjski terror przegrał, podczas gdy nasz świat, która opiera się na szacunku dla niepodległych narodów i prawa ludzi do wyboru własnej drogi, przetrwa – mówił ukraiński przywódca.

Prezydent Ukrainy przeprowadził w środę naradę z dowództwem. Zwrócił uwagę, że „Rosja zaczęła zmieniać taktykę i coraz częściej prowadzi ataki z wykorzystaniem różnego rodzaju rakiet i bezzałogowców”. Okazuje się, że Rosjanie zastosowali ok. 1160 irańskich dronów bojowych Shahed. Bisko 900 z nich zostało strąconych.

– Dla Rosji absolutnie wszystko jest celem: budynki mieszkalne, szkoły, szpitale, domy modlitwy, kościoły, elektrownie, rynki, a nawet punkty dystrybucji pomocy humanitarnej i przystanki autobusowe. Takich przykładów są tysiące. Mieszkańcy Iranu, Rosja atakuje wszystko masowo artylerią i moździerzami, rakietami i dronami, tym, co ma i tym, co Rosja otrzymuje w waszym imieniu. Jestem pewien, że musicie być po drugiej stronie historii, a nie ze złem – oznajmił prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, iż używanie irańskich dronów przez Rosję powoduje jeszcze większe problemy.

– Co Iran zyskuje na takich cynicznych morderstwach? Rosyjskimi rękami, ale używając swojej broni. Co z tego mają mieszkańcy Teheranu, Shirazu, Saqqezu czy jakiegokolwiek innego miasta w kraju? Niestety, jeszcze większą izolację od świata i jeszcze większe problemy – podsumował Wołodymyr Zełenski.

Do szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców F-16 przyłącza się Norwegia, choć nie zdecydowała się jeszcze na przekazanie Ukrainie samolotów. O zorganizowaniu szkolenia Ukraińców w pilotowaniu amerykańskich myśliwców F-16 poinformowała Holandia. Jak przekazała minister obrony Królestwa Niderlandów, jej kraj chce zrobić to najszybciej, jak będzie możliwe. Na początku tygodnia minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, zaproponował w Brukseli, aby szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 zostało prowadzone w Polsce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl