Ukraina gotowa do rozmów z Polską m.in. o ekshumacjach. Prof. W. Osadczy: To retoryka, na którą pozwoliła strona polska 

Ukraina jest gotowa do rozmów z Polską o trudnych relacjach historycznych, w tym o ekshumacjach – oświadczył przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do spraw międzynarodowych Wadym Prystajko. Ta retoryka jest dla mnie bardzo smutna, ale jest to ta retoryka, na którą pozwoliła strona polska – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Włodzimierz Osadczy, odnosząc się do tych deklaracji.

Kwestie te – jak mówił – mają być poruszane przez stronę ukraińską podczas spotkań, do których ma dojść w najbliższym czasie, a także 1 września podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Prezydent Ukrainy przybędzie wtedy do naszego kraju na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Do słów Wadyma Prystajko odniósł się dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum na KUL prof. Włodzimierz Osadczy.

Według niego mówienie o ,,gotowości” do rozmów na temat ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na Ukrainie jest żenujące i bardzo zasmucające.

– Sprawa ekshumacji to sprawa bezwarunkowa, która Ukraina powinna rozstrzygnąć nie z racji na to, że w sposób dość bierny i od czasu do czasu strona polska o to się dopomina. To jest obowiązek każdego państwa. Nawet państwo barbarzyńskie dba o to, żeby pogrzebać szczątki ludzkie. To, że pan z kancelarii prezydenta Ukrainy mówi o gotowości rozmów na temat możliwości ekshumacji, świadczy o tym, że nadal trwa retoryka handlu, coś za coś, gdy chodzi o sprawę podstawową w polityce państwa cywilizowanego, europejskiego, a nawet barbarzyńskiego. Ta retoryka jest dla mnie bardzo smutna, ale jest to ta retoryka, na którą pozwoliła strona polska – podkreślił historyk.

Czas kończących się rządów Zjednoczonej Prawicy był czasem przyzwolenia na tego rodzaju rozmowy – zaznaczył prof. Włodzimierz Osadczy.

– Czyli niestawiania bezwarunkowych oczekiwań co do pochówków osób pomordowanych, ale wchodzenia w jakieś dialogi na temat warunków. Warunków nie ma w sprawach podstawowych – akcentował dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum.  

Spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy trwa między Warszawą a Kijowem od wiosny 2017 roku. Strona ukraińska wprowadziła go po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach.

RIRM

drukuj