fot. PAP/EPA

Ukraina gotowa do otwarcia rynku dla polskiej wieprzowiny

Ukraina jest gotowa otworzyć rynek dla polskiej wieprzowinyzapowiedział ukraiński minister rolnictwa Ihor Szwajka. Uznał, że nie ma już podstaw do przedłużania embarga ogłoszonego po wykryciu w Polsce wirusa ASF.

Polski szef resortu rolnictwa Marek Sawicki podkreśla, że gotowość otwarcia rynku wieprzowiny to jeszcze nie jest otwarcie. Przypomina, że zakaz importu bydła rzeźnego i mięsa wołowego, uzasadniany przez stronę ukraińską występowaniem w Polsce choroby BSE, obowiązuje od 2008r.

Poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa stwierdził, że Ukraina zaczyna udostępniać swój rynek a ma to związek z sytuacją polityczną. Potrzebuje poparcia Polski.

– Polska wołowina może stanowić zagrożenie na rynku dla innych kierunków importu i dlatego była ograniczana. Jak teraz będzie, to trudno powiedzieć. Natomiast jeśli chodzi o wieprzowinę, to jest sprawa wyraźnie polityczna – mówił poseł Krzysztof Jurgiel.

Minister rolnictwa Ukrainy Ihor Szwajka oświadczył, że zakaz wwożenia polskiej wieprzowiny zostanie anulowany, jak tylko specjaliści z obu krajów potwierdzą, że nie stanowi ona niebezpieczeństwa dla ukraińskich hodowli. Ocenił też, że wznowienie importu z Polski może doprowadzić do spadku cen wieprzowiny na ukraińskim rynku.

RIRM

drukuj