Ukraina: Eurodeputowana z Węgier zawrócona z granicy za wizytę w Donbasie

Straż Graniczna Ukrainy nie wpuściła na terytorium tego kraju węgierskiej deputowanej do Parlamentu Europejskiego Krisztiny Morvai, która według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) złożyła nielegalną – w świetle ukraińskiego prawa – wizytę w Donbasie.

Krisztiny Morvai jest członkinią skrajnie prawicowej węgierskiej partii Jobbik. SBU zakazała jej wcześniej prawa wjazdu na Ukrainę do 2019 roku za to, że w 2014 roku pojechała do samozwańczych, prorosyjskich republik na wschodzie kraju, gdzie wyrażała poparcie dla ich przywódców  – poinformował w środę rzecznik SG Ukrainy Ołeh Słobodian.

Krisztiny Morvai nie wpuszczono na Ukrainę w momencie ostrego sporu między Kijowem a Budapesztem o ukraińską ustawę oświatową. Zgodnie z jej zapisami jedynym językiem wykładowym na Ukrainie będzie ukraiński. Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto, którego zdaniem ustawa uderza w prawa mniejszości węgierskiej, oświadczył, że „Ukrainę to wszystko w przyszłości zaboli”.

Eurodeputowana chciała wjechać na Ukrainę w środę po południu przez przejście graniczne Łużanka w obwodzie zakarpackim. Mniejszość węgierska na Ukrainie – ok. 150 tys. osób – mieszka głównie na Zakarpaciu, w pasie przylegającym do granicy z Węgrami.

PAP/RIRM

drukuj