Foto: US DoD

Ukraina: będziemy wspólnie z firmami z USA produkować u nas amunicję kalibru 155 mm

Przedsiębiorstwa ukraińskie i amerykańskie będą wspólnie produkować amunicję kalibru 155 mm – powiedział w czwartek ukraiński minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu, Ołeksandr Kamyszin, cytowany przez agencję Reutera.

Zapotrzebowanie na pociski tego typu w trakcie wojny z Rosją jest ze strony Ukrainy ogromne. USA i inne kraje Zachodu od początku rosyjskiej agresji w lutym 2022 roku wysłały do Kijowa ponad 2 miliony pocisków różnego kalibru. Ogłoszono zamiar zwiększenia produkcji w celu uzupełnienia wyczerpujących się zapasów – napisał Reuters.

„Zawarliśmy umowy z dwiema wiodącymi amerykańskimi firmami dotyczące produkowania na Ukrainie amunicji kalibru 155 mm” – powiedział w ukraińskiej telewizji minister Ołeksandr Kamyszin.

Zaznaczył jednak, że wdrożenie umowy nie rozpocznie się szybko.

„Proces uruchomienia produkcji amunicji tego kalibru trwa dwa-trzy lata. Aby ją rozpocząć, potrzebujemy technologii, które posiadają nasi partnerzy. Na Ukrainie nigdy nie produkowano takiej amunicji” – dodał ukraiński minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu.

Władze w Kijowie zwiększają wysiłki na rzecz produkcji własnej broni z powodu obaw, że dostawy z Zachodu mogą się radykalnie zmniejszyć. Mają też nadzieję, że wspólne przedsięwzięcia z międzynarodowymi producentami uzbrojenia pomogą ożywić krajowy przemysł. W środę prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów nie chce polegać wyłącznie na sojuszniczej pomocy wojskowej i zamierza w przyszłości stać się krajem, który zapewnia bezpieczeństwo swoim sąsiadom – przekazała agencja.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl