fot. PAP

UE obniży dofinansowanie do Pendolino

UE zmniejszy nam dofinansowanie na zakup Pendolino. Unijne dofinansowanie może być mniejsze od 15 do nawet 70 milionów euro informuje jeden z portali.  

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, wszystko przez to, że Pendolino pojedzie z deklarowaną wcześniej prędkością 200 km/h na zbyt krótkich odcinkach tras.

Bogusław Kowalski, były wiceminister transportu mówi, że to kolejny dowód na to, że Pendolino to bubel na kolei.

To kolejny, namacalny dowód, że projekt przez Pendolino jest projektem nieudanym. Komisja Europejska, która pierwotnie ten projekt chciała finansować sfinansowała. Zaczyna przyłączać się do tych, którzy krytycznie patrzą na to rozwiązanie i częściowo wycofują się z finansowania. Oczywiście to wycofanie w stosunku do całości projektu jest niewielkie, ale eksperci z różnych stron sygnalizowali, że plan modernizacji infrastruktury pod projekt Pendolino jest nierealistyczny i, że nie będzie zakładanych prędkości do osiągnięcia w momencie, kiedy rozpocznie on działalność, być może w przyszłości powiedział Bogusław Kowalski.

Pociągi Pendolino mają wyjechać na polskie tory 14 grudnia. Będą kursowały pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem.

PKP już sprzedaje bilety na Pendolino albo raczej podejmuje takie próby. Internetowy system rezerwacji biletów uległ awarii. Kolejarze informują, że jeszcze dziś może ruszyć. Wszystko zależy od testów, które trwają od rana.

RIRM

drukuj