fot. twitter.com/MinEnergii

UE na razie nie udaje się wskazać kandydata na szefa MFW

Mimo tygodni negocjacji państwom UE nie udało się dotychczas uzgodnić jednego kandydata na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W grze jest pięć osób, a głosowanie w tej sprawie zapowiedziano na piątek.

Wyboru dyrektora zarządzającego MFW dokonuje 24-osobowa rada wykonawcza Funduszu. Tradycyjnie to Europejczyk zajmuje stanowisko szefa Funduszu. Państwa UE zgodziły się, że wyłonią wspólnego kandydata.

Procesem selekcji europejskiego kandydata na szefa MFW kieruje minister finansów Francji Bruno Le Maire. Teraz to jego rodaczka Christine Lagarde jest szefową tej instytucji, ale szefowie państw i rządów krajów UE zdecydowali o nominowaniu ją na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego, które ma objąć jesienią.

Na krótkiej liście kandydatów na szefa Funduszu są: były szef eurogrupy Jeroena Dijsselbloema, minister gospodarki i ds. przedsiębiorczości Hiszpanii Nadia Calvino, obecny szef eurogrupy i minister finansów Portugalii Mario Centeno, prezes fińskiego banku centralnego Olli Rehn i bułgarska wiceprezes Banku Światowego Kristalina Georgiewa.

Według informacji PAP ze źródeł francuskich w czwartek odbyła się telekonferencja ministrów finansów państw UE w tej sprawie, ale nie przyniosła przełomu. Francuzi liczyli na to, że z biegiem dyskusji kolejni kandydaci będą odpadać bądź wycofywać się, ale tak się nie stało. Głosowanie zostało ustalone na piątek, żeby dać czas Brytyjczykom, którzy dopiero co powołali nowy rząd, na wskazanie swojego kandydata, jeśli będą chcieli.

W razie potrzeby zorganizowanych ma być kilka rund głosowania. Choć nie jest sprawa stricte unijna, stosowane mają być takie procedury jak podczas głosowania w Radzie UE (uwzględniając wagę głosu kraju i liczbę jego ludności). Ministrowie zgodzili się na to jednomyślnie.

Według dziennika „Financial Times” kraje południa Europy takie jak Hiszpania, Portugalia i Włochy sprzeciwiają się kandydaturze Dijsselbloema, który kierował eurogrupą w czasie, gdy ta narzucała politykę zaciskania pasa przeżywającym kłopoty państwom europejskim. Holender nie jest też lubiany na południu kontynentu za jedną ze swoich wypowiedzi z 2017 r., w której przekonywał, odnosząc się do kryzysowych krajów, że nie można wydać wszystkich „pieniędzy na kobiety i alkohol”, a następnie domagać się wsparcia.

Dijsselbloem, którego wspiera nie tylko jego rząd, ale też Niemcy, ruszył w ostatnich dniach w objazd po niechętnych mu stolicach włączając w to Ateny i Madryt, by spróbować zyskać poparcie.

Z kolei Georgiewa ma wprawdzie za sobą Francję, ale nie ma wsparcia innych większych krajów członkowskich. Dodatkowo jej kandydatura wymagałaby zmian zasad Funduszu, bo te przewidują, że dyrektorem zarządzającym nie może zostać ktoś, kto przekroczył 65. rok życia. Bułgarka 65. urodziny obchodzić ma 13 sierpnia.

Na giełdzie nazwisk, jako potencjalnych następców Lagarde wymieniało się też byłego kanclerza skarbu Wielkiej Brytanii George Osborne’a, ale według „FT” nie udało mu się uzbierać wielkiego poparcia. Za kompetentnego potencjalnego kandydata uchodzi ustępujący prezes Banku Anglii Mark Carney, który ma zarówno paszport brytyjski, jak i kanadyjski. Ma być on jednak „zbyt mało europejski” dla niektórych unijnych stolic.

W skład rady wykonawczej Funduszu wchodzą przedstawiciele państw lub grup państw będących udziałowcami tej instytucji. MFW miał do tej pory jedenastu dyrektorów zarządzających od momentu rozpoczęcia działalności w 1947 r. Christine Lagarde została nim w lipcu 2011 r. Francuzka została powołana na pięcioletnią kadencję po sześciotygodniowym procesie selekcji (później wybrano ją na drugą kadencję). Lagarde ogłosiła rezygnację 16 lipca i przestanie pełnić swoją funkcję 12 września.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl