fot. https://pixabay.com/

Ubrania z czujnikami będą monitorować stan zdrowia

Naukowcom z Imperial College London udało się opracować metodę wszywania w ubrania czujników monitorujących m.in. tętno i oddychanie – informuje pismo „Materials Today”.

Dzięki zastosowaniu zintegrowanych z materiałem nici przewodzących można będzie monitorować swój organizm, chociażby podczas ćwiczeń, snu czy stresu. Czujniki mogą także pomóc wykrywać potencjalne zagrożenia i choroby – piszą autorzy.

Wplecione w tkaninę czujniki pozwalają obserwować takie parametry jak tętno, oddychanie czy m.in. poziom amoniaku w wydychanym powietrzu (informujący o pracy nerek i wątroby).

Podczas testów czujniki wszyte były w koszulki (w kilku miejscach w okolicach serca) oraz w jednorazowe maski. Stwierdzono, że ubrania nie traciły właściwości po praniu w pralce.

Jak podkreślają badacze, koszt wytworzenia ubrań z czujnikami nie jest wysoki – za 0,15 USD można wyprodukować metr nici umożliwiającej zintegrowanie z ubraniem ponad 10 czujników.

„Umieszczenie sensorów w ubraniach pozwala na cały szereg zastosowań. Produkcja jest stosunkowo prosta, co oznacza, że jesteśmy w stanie przy niewielkich kosztach wypuścić na rynek duże ilości” – mówi dr Fahad Alshabouna, autor badań.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl