fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] W. Zięba: Nie spada stopień skrajnego ubóstwa wśród rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem

Wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że nie spada stopień skrajnego ubóstwa wśród rodzin, które posiadają dziecko z niepełnosprawnością. On utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie – wskazał Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wystosowało otwarty list do pełnomocnika rządu ws. planowanych zmian w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. [czytaj więcej] 

– W Polsce sytuacja rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością jest bardzo trudna. One codziennie muszą zmagać się z licznymi problemami organizacyjnymi, psychicznymi, rodzinnymi, a także finansowymi. Polityka państwa prowadzona przez ostatnie 20 lat przyniosła niewielką poprawę dla takich rodzin. Wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że nie spada stopień skrajnego ubóstwa wśród rodzin, które posiadają dziecko z niepełnosprawnością. On utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Natomiast znacząco spadły wskaźniki skrajnego ubóstwa wśród rodzin z dziećmi, które nie mają niepełnosprawności. Wszystkie programy społeczne z ostatnich lat nie przynoszą (u osób z niepełnosprawnościami – red.) należytego skutku. Koszt utrzymania i wychowania niepełnosprawnego dziecka to około 5 tys. zł miesięcznie. To potężne koszty, na które stać niewiele rodzin – zaznaczył Wojciech Zięba.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka zwrócił przy tym uwagę na wysokość zasiłku pielęgnacyjnego, a także na sposób wypłacania świadczeń pielęgnacyjnych.

– Zasiłek pielęgnacyjny wynosi obecnie 215 zł 84 gr miesięcznie. W żaden sposób nie koresponduje to z kwotą 5 tys. złotych miesięcznie. Zasiłek, mimo wielokrotnych waloryzacji, nie przynosi należytych efektów, ponieważ skala ubóstwa wśród dzieci z niepełnosprawnością nie spada. Stowarzyszenie lobbuje za tym, żeby zasiłek został zwiększony do kwoty 2 tys. zł miesięcznie. Natomiast świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane rodzicowi, który wychowuje niepełnosprawne dziecko. Jest to kwota niespełna 2 tys. zł miesięcznie. Świadczenie jest jednak obwarowane warunkiem. Rodzic, który je pobiera, nie może podejmować żadnej legalnej pracy. (…) Trzeba to zmienić, dlatego postanowiliśmy napisać list do ministra Pawła Wdówika i wesprzeć go w tym, co zapowiedział – chodzi o zniesienie tego zakazu przynajmniej dla dzieci najbardziej chorych – powiedział gość Radia Maryja.

Wojciech Zięba podkreślił, że „jest to pomoc realna, nie iluzoryczna”.

– Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zleciło Centrum Badania Opinii Społecznej badania mające ustalić, czy Polacy są za zwiększeniem wsparcia rodzin z niepełnosprawnością. 92 procent Polaków powiedziało, że pomoc państwa jest niewystarczająca i musi być zwiększona. Skutkuje to tym, że np. Lewica zgłosiła projekt uwolnienia od pracy rodziców pobierających świadczenia pielęgnacyjne. Konfederacja też przygotowała projekt. Zachęcam rządzących, żeby zaczęli realizować tę politykę, bo będzie to w ich interesie, a przede wszystkim w interesie dzieci i rodziców – wskazał.

Cała rozmowa z Wojciechem Ziębą dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj