fot. PAP/Paweł Supernak

[TYLKO U NAS] W. Kraska o rządowych działaniach przeciwko koronawirusowi: Wydaje się, że jesteśmy o krok lub dwa przed tą epidemią, która być może w Polsce powstanie

Wydaje się, że jesteśmy o krok lub dwa przed tą epidemią, która być może w Polsce powstanie. Mamy przygotowane na to plany epidemiologiczne. Ta sytuacja zmienia się czasem z godziny na godzinę, więc jesteśmy bardzo elastyczni – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zwrócił uwagę, że sytuacja w sprawie koronawirusa zmienia się z godziny na godzinę.

– W tej chwili mamy potwierdzonych 20 przypadków zarażenia koronawirusem. Następne próbki są w laboratorium. Myślimy, że niestety tych przypadków będzie przybywało. W hospitalizacji w tej chwili jest około 500 osób, w tak zwanej domowej ponad 1000 i ponad 7000 w tak zwanym nadzorze epidemiologicznym. Ta sytuacja oczywiście zmienia się z godziny na godzinę, więc te wyniki, które w tej chwili podaję, mogą być za parę godzin zupełnie już inne. Widzimy jaka jest sytuacja w krajach zachodnich, czyli we Włoszech, Francji, Niemczech. Przygotowujemy się także na wzrost zachorowań w Polsce, bo myślimy, że taka fala też do nas dojdzie – wskazał wiceminister zdrowia.

Przygotowujemy się na taki scenariusz, że wzrost zachorowań będzie zdecydowanie większy – podkreślił Waldemar Kraska.

– W krajach Europy Zachodniej to jest bardzo skokowy i duży przyrost dobowy nowych zarażonych koronawirusem osób, dlatego my w Polsce przygotowujemy się. Dzisiaj pan premier ogłosił zakaz organizacji imprez masowych. Jest to jeden z elementów tego przerwania łańcucha epidemiologicznego, kiedy kontaktujemy się w dużych zgromadzeniach i jest tam możliwość wzajemnego zarażania się. Osoby, które przebywają w kwarantannach domowych, to apelujemy tutaj nie tylko do odpowiedzialności, ale również sumienia człowieka, że jeżeli jesteś w kwarantannie to nie po to, żebyś udzielał się towarzysko, wychodził po zakupy do sklepu czy do swoich znajomych – powiedział gość Radia Maryja.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia odniósł się do możliwości pojawienia się kolejnych obostrzeń w Polsce, które miałyby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

– To wszystko będzie zależało od sytuacji, która będzie w naszym kraju. Myśmy jako jeden z pierwszych krajów w Europie wczoraj podjęli decyzję o kontrolach sanitarnych na naszych głównych przejściach granicznych. To dotyczy czterech przejść z Niemcami, jednego przejścia z Czechami. Wydaje się, że jesteśmy o krok lub dwa przed tą epidemią, która być może w Polsce powstanie. Mamy przygotowane na to plany epidemiologiczne. Ta sytuacja zmienia się czasem z godziny na godzinę, więc jesteśmy bardzo elastyczni. Jesteśmy przygotowani na wprowadzanie bardzo drastycznych i rygorystycznych ograniczeń, aby tylko, jeżeli pojawią się ogniska zarażenia koronawirusem, bardzo szybko je lokalizować i odcinać od reszty naszych obywateli – mówił Waldemar Kraska.

Gość „Aktualności dnia” przedstawił różnice między wirusem grypy a koronawirusem.

– Biologia tego wirusa nie jest do końca poznana. To jest nowy zmutowany wirus, który dopiero od kilku miesięcy jest w naszej przestrzeni, więc naukowcy, biolodzy codziennie donoszą o nowych jego właściwościach. Myślę, że będzie tu tak jak w przypadku wirusa grypy, że wystąpi pewna sezonowość. Widzimy w tej chwili także, to są dobre doniesienia z Chin, że tam rzeczywiście tych nowych przypadków zakażeń jest zdecydowanie mniej, przypadków śmiertelnych także, czyli jakby ta fala już w Chinach opadła – podsumował wiceminister zdrowia.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj