fot. twitter.com/WeberRafal

[TYLKO U NAS] R. Weber: Wzrost stawek opłaty paliwowej będzie neutralny dla budżetu Polaków

Podwyższamy opłatę paliwową, natomiast jednocześnie o taką samą wartość obniżamy stawkę opłaty akcyzowej. (…) Korekta będzie neutralna dla budżetu kierowców, wszystkich Polaków, którzy korzystają z usług wykorzystujących paliwo – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podwyższył stawki opłaty paliwowej na benzynę, olej napędowy i gaz. Użytkownicy pojazdów mają tego nie odczuć – zapewnia resort.

– Podwyższamy opłatę paliwową, natomiast jednocześnie o taką samą wartość obniżamy stawkę opłaty akcyzowej. To równanie będzie neutralne, jeżeli chodzi o ceny paliw na stacjach, jeżeli chodzi o płatności, które są dokonywane przez kierowców. (…) Korekta, która została dokonana, będzie neutralna dla budżetu kierowców, wszystkich Polaków korzystających z usług transportowych czy innych, gdzie wykorzystuje się paliwo. Zmiana korzystnie wpłynie na Krajowy Fundusz Drogowy, który jest budowany z opłaty paliwowej. a więc na źródło, z którego czerpiemy, jeżeli chodzi o budowę dróg – wyjaśnił Rafał Weber.

Wiceminister, odnosząc się do kwestii koronawirusa, powiedział, że Ministerstwo Infrastruktury „monitoruje sytuację zarówno na lotniskach, jak i na dworcach kolejowych”.

– W ciągu ostatnich dni zbieramy również informacje nt. ruchu grup m.in. pielgrzymkowych czy wycieczkowych w transporcie drogowym. Widzimy, że ludzie, jak i przewoźnicy, podejmują racjonalne decyzje, uczulając swoich klientów na zagrożenia, które mogą czyhać zagranicą, jeżeli chodzi o koronawirus – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Polityk zapewnił, że w Polsce „wszelkie procedury są uruchomione”.

– Na lotniskach od kilkunastu dni monitorowani są pasażerowie, którzy przylatują z Chin, Korei Płd., Japonii, a także z Włoch. Każdy z tych pasażerów jest poddawany mierzeniu temperatury, każdy z nich wypełnia odpowiednią ankietę z informacjami, które będą przydatne służbom medycznym i lotniskowym. Także drużyny konduktorskie zostały poinstruowane, jak mają postępować i jak prowadzić akcję informacyjną w pociągach transgranicznych. (…) Uważajmy na siebie, zachowujmy pewną higienę, myjmy ręce i nie panikujmy. Zdrowy rozsądek i spokój są najważniejsze – podkreślił wiceminister infrastruktury.

Cała rozmowa z Rafałem Weberem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj