[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak o relacjach w UE: Przemoc kapitałowa ma wymuszać posłuszeństwo i dostosowanie się do koncepcji superpaństwa, którym głównym hegemonem są Niemcy

Przemoc kapitałowa ma wymuszać posłuszeństwo i dostosowanie się do koncepcji superpaństwa, którym głównym hegemonem są Niemcy. (…) Dziś nie ma partnerskiej rozmowy, zamiast tego jest „patrzenie z góry”, co całkowicie wyklucza właściwości wspólnoty – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Za jednego z ojców Unii Europejskiej uważany jest Robert Schuman, który był liderem tworzenia Wspólnoty Narodów Europy. Współpracował on z innymi osobami, takimi jak Alcide De Gasperi i Konrad Adenauer. Prezes Instytutu Myśli Schumana zauważył jednak, że „ich celem było tworzenie Wspólnoty Narodów Europy, a nie Unii Europejskiej. Błędem jest więc mówienie, że Robert Schuman dał fundamenty do budowy UE”.

– W momencie, gdy w Traktacie z Maastricht w 1992 roku powstała nazwa Unia Europejska, zaczęto odchodzić od idei i praktyki Roberta Schumana.  Proces wdrażania idei wspólnoty przez Roberta Schumana i cały zespół rozpoczął się zaraz po wojnie, a owocem tego była Wspólnota Węgla i Stali, następnie współpraca poszła w kierunku Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, czyli szerszego wymiaru. Zamysł Roberta Schumana i jego zwolenników był taki, by ta koncepcja i praktyka wspólnoty narodów Europy zataczała kolejne kręgi życia społecznego i gospodarczego – wyjaśnił prof. Zbigniew Krysiak.

Gość programu „Rozmowy niedokończone” podkreślił, że „idea Roberta Schumana dotycząca stworzenia wspólnoty narodów Europy nie była związania z tworzeniem superpaństwa. To w latach 80., za czasów Altiero Spinellego, polityka UE przeszła w kierunek tworzenia superpaństwa”.

– Jest to pomysł stworzenia instytucji, które miałyby odbierać role państw i przekazywać je instytucjom w Brukseli, Strasburgu i w Niemczech, czego wiele osób nie zauważa. Mamy silną, chyba najważniejszą, instytucję tego zamierzonego superpaństwa, a jest nią Europejski Bank Centralny we Frankfurcie – wskazał.

Zdaniem ekonomisty, dziś do wdrożenia swoich pomysłów i rozwiązań państwa nie wykorzystują broni, lecz stosują przemoc kapitałową.

– Ta przemoc kapitałowa ma wymuszać posłuszeństwo i dostosowanie się do koncepcji superpaństwa, którym głównym hegemonem są Niemcy – ocenił prezes Instytutu Myśli Schumana.

Ekspert zwrócił uwagę, że obecny model działania UE znacznie odbiega od koncepcji Roberta Schumana, który szanował chrześcijańskie wartości.

– Robert Schuman podkreślał, że jeśli demokracja nie będzie chrześcijańska, to stanie się tyranią i mechanizmem przemocy (…). W 2018 roku prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zaczęli po raz pierwszy mówić o usuwaniu suwerenności narodów, szczególnie w zakresie usuwania różnych funkcji. Od tego czasu obserwujemy eskalację żądań. Dziś nie ma partnerskiej rozmowy, zamiast tego jest „patrzenie z góry”, co całkowicie wyklucza właściwości wspólnoty – zauważył prof. Zbigniew Krysiak.

Według gościa programu zachowanie przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy zwlekali z decyzją o implementowaniu budżetu antycovodowego, świadczy o braku wrażliwości wspólnotowej.

– Niemcy przygotowywali strategię polegającą na tym, że pod presją i zagrożeniem, że nie otrzymamy środków, chcą wprowadzić nakaz, żebyśmy mordowali dzieci. Rocznie na świecie zabija się ponad 50 mln dzieci. Kiedy zbilansujemy wszystkie ofiary II wojny światowej, to jest to porównywalne. Są to dane Światowej Organizacji Zdrowia. Drugie narzędzie, z którym wychodzą to zniszczenie rodzin. Mówią, że musimy się zgodzić na to, żeby pary homoseksualne, które przyjadą do Polski, mogły sobie adoptować dzieci i działać tak jak chcą – akcentował ekspert.

Ekonomista wyjaśnił, że przystanie na takie warunki prowadzi do depopulacji, która zagraża bezpieczeństwu narodów. Powiedział, że „jeżeli przykładamy tak dużą uwagę do obrony narodowej, wojska, policji, służby zdrowia, to dbamy o bezpieczeństwo państwa. Dlatego depopulacja, która zagraża temu bezpieczeństwu, powinna być karana”.

– Niemcy chcą uzyskać dominację ekonomiczną, pozycję, która centralizuje wszystkie instytucje, chcą być hegemonem sprowadzającym inne narody do roli województwa. Może dojść do sytuacji, że w poszczególnych państwach nie będzie parlamentu – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Prezes Instytutu Myśli Schumana zwrócił również uwagę na rolę i zagrożenia, jakie wynikają ze skorzystania z pomocy funduszu antycovidowego, którego pomysłodawcą są Niemcy.

– Fundusz antycovidowy jest ważny i nie kwestionuję jego potrzeby, tylko instrument, który jest równy wielkością budżetowi UE, wymaga pewnej rozwagi. Fundusz ten ma być w połowie kredytem bankowym dla poszczególnych krajów, a w połowie ma być przekazany, jak to mówią, bezzwrotnie. Ten fundusz jest jednym z elementów centralizowania i dążenia do superpaństwa – ocenił gość TV Trwam.

Prof. Zbigniew Krysiak wskazał, że potrzeba dużej rozwagi, by mądrze skorzystać z tego funduszu. Po pierwsze, należy ocenić, czy będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt. Po drugie, musimy liczyć się z tym, że Niemcy będą oczekiwać konkretnych działań w zamian za otrzymane „bezzwrotnie” pieniądze.

radiomaryja.pl

drukuj