fot. DWOT

Podkarpackie: 46 żołnierzy Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powiększyła się o 46 żołnierzy, którzy w minioną niedzielę złożyli przysięgę wojskową – poinformował rzecznik brygady kpt. Witold Sura.

Uroczystość odbyła się na terenie 34. Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu. Ze względu na panującą pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystość miała miejsce w koszarach z zachowaniem wszelkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID-19.

Rzecznik zaznaczył, że słowa roty przysięgi wypowiedziało 46 ochotników, wśród nich było 14 kobiet. Jak dodał, przysięga wojskowa to wzruszająca chwila w życiu każdego żołnierza.

„Jest zobowiązaniem żołnierzy wobec państw i narodu” – mówił.

Kpt. Sura dodał, że przysięgę poprzedziło 16-dniowe szkolenie, które odbyło się w Jarosławiu.

„Organizatorem szkolenia był 34. Batalion Lekkiej Piechoty z Jarosławia, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii” – powiedział.

Kpt. Sura zaznaczył, że 16-dniowe szkolenie to dopiero początek szkolenia terytorialsów. Cały cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

PAP

drukuj