fot. PAP/Adam Guz

[TYLKO U NAS]  Prof. W. Roszkowski: Moim największym zainteresowaniem jest Kościół katolicki. Uważam, że Kościół katolicki jest trzonem chrześcijaństwa. „Historia chrześcijaństwa” jest efektem moich zainteresowań

Współcześnie mówi się o kryzysie Kościoła współczesnego, mówi się o kryzysie wiary i dechrystianizacji cywilizacji zachodniej. To są zjawiska przejmujące, zwłaszcza dla kogoś, kto czuje się z Kościołem bardzo blisko. Chciałem na nowo przyjrzeć się historii Kościoła. (…) Moim największym zainteresowaniem jest Kościół katolicki. Uważam, że Kościół katolicki jest trzonem chrześcijaństwa – powiedział prof. Wojciech Roszkowski, ekonomista, historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, w programie „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam.

Prof. Wojciech Roszkowski jest autorem książki „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia. Tom 1. Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola”.

– Motywacją do napisania książki były pewne niepokoje w środowiskach katolickich. Współcześnie mówi się o kryzysie Kościoła współczesnego, mówi się o kryzysie wiary i dechrystianizacji cywilizacji zachodniej. To są zjawiska przejmujące, zwłaszcza dla kogoś, kto czuje się z Kościołem bardzo blisko. Chciałem na nowo przyjrzeć się historii Kościoła. (…) Moim największym zainteresowaniem jest Kościół katolicki. Uważam, że Kościół katolicki jest trzonem chrześcijaństwa – podkreślił.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że „historia Kościoła katolickiego jest czymś całkowicie unikatowym”.

– Niektórzy twierdzą, że jeżeli do historii Kościoła przyłoży się aparaturę poznawczą, badawczą, to Kościół może bardzo ucierpieć. Uważam, że jest zupełnie inaczej. Dobra znajomość historii Kościoła może tylko wspomagać wiarę, może utrwalać wiarę, bo historia Kościoła katolickiego jest czymś całkowicie unikatowym. Jest to jedyna instytucja, która przetrwała 2 tysiące lat, zachowując tożsamość, trwa i będzie trwała – ocenił historyk.

„Historia chrześcijaństwa” jest podzielona na dwa tomy.

– Są dwa tomy książki. Jest dziesięć części, mniej więcej po pięć w każdym tomie. Pierwszy kończy się na Upadku Konstantynopola, drugi tom dochodzi do współczesności. W każdym tomie jest około stu esejów, które pokazują najważniejsze wydarzenia, ale czasem wplatam w nie opowieści, pokazujące chrześcijaństwo od strony prywatnej. (…) W pierwszej części poruszam historię, m.in. św. Augustyna, kryzys z IX wieku, a także świętych z XIII wieku – tłumaczył autor.

Prof. Wojciech Roszkowski podkreślił, że jego pierwszym punktem zainteresowania historią była ciekawość świata z czasów Chrystusa.

– Historia jest moją pasją. W historii przede wszystkim ponosi mnie ciekawość, dlatego zajmuję się tym zawodem. Moim pierwszym punktem zainteresowania była ciekawość świata z czasów Chrystusa. Przez pół wieku gromadziłem materiały na ten temat. (…) „Historia chrześcijaństwa” jest efektem moich zainteresowań. Drugi tom lada dzień powinien pojawić się w księgarniach – wskazał gość „Rozmów niedokończonych”.

Współcześnie przeciwko Kościołowi jest prowadzonych wiele akcji. W mediach wylano ocean nienawiści wobec instytucji Kościoła i jego wiernych. Problemy te prof. Wojciech Roszkowski porusza w książkach pt. „Roztrzaskane Lustro” oraz „Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji”.

– Kościół jest środowiskiem, w którym są ludzie grzeszni, ale także i święci. Kościół od 2 tysięcy lat niesie ze sobą Dobrą Nowinę – depozyt wiary – i my w to wierzymy. (…) Wierzymy, że w tej instytucji możemy lepiej zrozumieć siebie, świat i to, co przeżywamy. Wyjaśnić sens naszego życia i cierpienia. W mojej książce „Bunt barbarzyńców” próbowałem filozoficznie poruszyć ten temat i odpowiedzieć na wiele pytań, które współcześnie sobie zadajemy – podkreślił profesor.

Książki prof. Wojciecha Roszkowskiego, ekonomisty, historyka, profesora nauk humanistycznych, nauczyciela akademickiego, można znaleźć w księgarni internetowej [splendor24.pl] 

Książka „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia. TOM 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola” dostępna jest [tutaj] 

Książka „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia. TOM 2 Od XVI do XXI wieku” dostępna jest [tutaj] 

Książka „Roztrzaskane Lustro” dostępna jest [tutaj]

Książka „Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji” [tutaj] 

radiomaryja.pl

drukuj