[TYLKO U NAS] Prof. T. Zdrojewski: PolSenior 2 da nam odpowiedź, czy polskim seniorom żyje się w Polsce lepiej

W latach 2007-2010 był realizowany program PolSenior 1, dzięki któremu uzyskaliśmy konkretne dane na reprezentacyjnej grupie seniorów, jak im się żyje w naszym kraju. Teraz będziemy chcieli ponowić badanie, dzięki czemu uzyskamy odpowiedź, czy seniorom żyje się w Polsce lepiej – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Tomasz Zdrojewski, kierownik projektu PolSenior 2.

Prof. Tomasz Zdrojewski przypomniał, skąd zrodził się pomysł, by 10 lat temu rozpocząć realizację programu PolSenior 1.

10 lat temu Polska zaczęła znajdować się w depresji demograficznej. Niektórzy demografowie twierdzą, że nawet i w głębokiej depresji demograficznej. System społeczny i zdrowotny jak tlenu potrzebuje więcej urodzeń, ażeby Polska miała większą dzietność, a także dobrej polityki społecznej. Z tego powodu kapitalnie się stało, że ówczesny minister nauki, prof. Michał Seweryński, zadecydował o desygnowaniu dość istotnych środków na wykonanie badania na reprezentacyjnej grupie starszych Polaków – powyżej 65. roku życia – by odpowiedzieć na pytanie, na ile potrzeby starszych ludzi – którzy inaczej chorują, biorą wiele leków, którzy potrzebują innego dostępu niż 30-40-latkowie do służby zdrowia – są spełniane – powiedział pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kierownik projektu PolSenior 2 wskazał, czego dowiedzieliśmy się realizując projekt PolSenior 1 w latach 2007-2010.

Dzięki temu programowi poznaliśmy wiele dobrych odpowiedzi np. na temat chorób przewlekłych, a więc ilu chorych mamy na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, ilu Polaków ma problemy z tarczycą, ilu z nich i jak często upada, bo te upadki są bardzo groźne, jak często dzwonimy na pogotowie i pogotowie nam odmawia, ilu z nich mieszka samotnie, ilu ma problemy poznawcze, ilu ma problemy depresyjne. Dzięki tym odpowiedziom mogliśmy po raz pierwszy w Polsce przekazać rządowi podstawowe dane, których nie da się uzyskać tylko z NFZ-u, ZUS-u czy Ministerstwa Zdrowia. Pewne statystyki i dane można uzyskać tylko badając reprezentację odpowiedniej części społeczeństwa – zaznaczył gość Radia Maryja.

Przez kilka lat najlepsi polscy geriatrzy i gerontolodzy prosili rząd o powtórzenie tego badania, bo tylko to da nam odpowiedź, jakie są trendy i jak sytuacja się zmienia – gdzie ta sytuacja zmienia się na lepsze, a gdzie na gorsze – dodał.

Chcemy teraz sprawdzić, jak sytuacja się zmieniła: czy nasi seniorzy mają lepsze zdrowie, czy lepiej jest leczone obecnie np. nadciśnienie, cukrzyca czy tarczyca, czy obecnie mamy lepszy dostęp do lekarza, czy bezpieczeństwo seniorów się zwiększyło. Dlatego tak ważne jest, że zdecydowano się na powtórkę badania. Będzie je realizował Gdański Uniwersytet Medyczny wespół ze wszystkimi największymi ośrodkami medycznymi, które znają się na współczesnej geriatrii – wskazał prof. Zdrojewski.

Wyniki badania dadzą konkretne wiadomości i informacje dla rządzących – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Tomaszem Zdrojewskim można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl