[TYLKO U NAS] Prof. K. Rejdak o badaniach nad amantadyną: Im więcej dowodów naukowych, tym lepiej. Dzięki nim rzetelniej można zbadać amantadynę i umiejscowić ją w procesie leczenia koronawirusa

Jest to wielki zaszczyt, że możemy, w gronie najlepszych europejskich instytucji naukowych, brać udział w takim przedsięwzięciu. Cieszymy się, że cały projekt rozszerza nasze wcześniejsze badania, które były opublikowane jako pierwsze na świecie – powiedział prof. n. med. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w rozmowie z TV Trwam.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie przystąpił do europejskiego konsorcjum, które opisało projekt naukowy dotyczący badań amantadyny w leczeniu COVID-19 we wczesnej fazie choroby.

– Jest to wielki zaszczyt, że możemy, w gronie najlepszych europejskich instytucji naukowych, brać udział w takim przedsięwzięciu. Cieszymy się, że cały projekt rozszerza nasze wcześniejsze badania, które były opublikowane jako pierwsze na świecie – poinformował kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Rozmówca TV Trwam zaznaczył, że uzyskane pieniądze z projektu pozwolą na poszerzenie badań nad skutecznością amantadyny w walce z koronawirusem.

– Badanie kliniczne, które rozpoczęliśmy w Polsce, jest realizowane w kilku ośrodkach: dwóch w Warszawie, w Grudziądzu, w Rzeszowie, w Wyszkowie oraz w dwóch szpitalach lubelskich. Te badania są częścią tego dużego projektu – zaznaczył.

Polacy nie są jednak jedynymi, którzy poszukują rozwiązań, by zwalczyć COVID-19. Podobne badania do tych, które są prowadzone w Polsce, odbywają się w Danii.

– Im więcej dowodów naukowych, tym lepiej. Dzięki nim rzetelniej można zbadać amantadynę i umiejscowić ją w procesie leczenia koronawirusa – wyjaśnił prof. n. med. Konrad Rejdak.

W skład konsorcjum wchodzą: University of Copenhagen, Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften, University of Barcelona, University of Athens, Aarhus University oraz KU Leuven.

– Jest to bardzo duży europejski projekt – dodał rozmówca TV Trwam.

Prof. n. med. Konrad Rejdak zapewnił, że badania w Polsce są prowadzone zgodnie z harmonogramem.

– Mamy nadzieje, że faza kliniczna będzie trwała do końca czerwca. Jednocześnie zapraszamy pacjentów do wczesnej diagnostyki w kierunku COVID-19 i podjęcia leczenia. Cały projekt jest zaplanowany na dwa lata po to, żeby badać różne aspekty skuteczności amantadyny – powiedział kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Rozmówca TV Trwam zwrócił uwagę, że wielu chorych mimo stwierdzonego zakażenia zwleka z leczeniem.

– Powinni oni jak najszybciej zgłosić się do placówki medycznej, by móc zaplanować dalsze działania i strategię terapeutyczną. Zachęcamy wszystkich pacjentów do udziału w programie, bo to dla nich wielka szansa, by móc chronić się przed rozwojem COVID-19, który jest chorobą śmiertelną – podkreślił prof. n. med. Konrad Rejdak.

radiomaryja.pl

drukuj