[TYLKO U NAS] Prof. Jaroszyński: Problemem jest edukacja ukierunkowana na sprawy praktyczne, a nie na humanistykę

Problem polega na tym, że edukacja ukierunkowana jest na sprawy czysto praktyczne, na technikę – nie jest otwarta na głębsze pytania dotyczące tego, co nazywamy humanistyką; nie jest ukierunkowana na poznawanie człowieka, jako osoby ludzkiej, i Boga – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca KUL i WSKSiM w Toruniu.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się dwudniowy międzynarodowy kongres „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”. Więcej można przeczytać [tutaj].

Temat kongresu „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia” jest symboliczny – podkreślił prof. Piotr Jaroszyński.

– Mamy do czynienia z podstawową kategorią, która wyróżnia człowieka w całym świecie – jest to bycie osobą. Potrzebujemy równocześnie jakiegoś głębszego zrozumienia, czyli o co chodzi, kiedy mówimy, że człowiek jest osobą, co się z tym wiąże i jakie są dla człowieka, jako osoby ludzkiej, zagrożenia. Mieliśmy więc szansę poznać przemyślenia i dzielić się wiedzą z prelegentami, którzy przyjechali z różnych stron świata – powiedział rozmówca Radia Maryja.

Wykładowca KUL i WSKSiM wskazał na cel i rolę tego typu kongresów we współczesnym świecie.

– Bardzo ważne jest, żeby pogłębiać wiedzę i rozumienie podstawowych zagadnień dla człowieka, a więc kwestii, które dotyczą nas, jako ludzi – kim jesteśmy, ale również świata, który nas otacza. Aż wreszcie, tego typu kongresy wyjaśniają nam rozumienie Boga, który jest celem naszego istnienia i Stwórcą wszystkiego, co rzeczywiste. Problem polega na tym, że z jednej strony edukacja ukierunkowana jest na sprawy czysto praktyczne, na technikę – nie jest otwarta na głębsze pytania dotyczące tego, co nazywamy humanistyką. Z drugiej strony – media. Jeżeli nie ma głębszych ambicji ze strony tych, którzy pracują w mediach, to jest to instytucja bardziej zabawowa. Brakuje miejsc i środowisk, gdzie można tę wiedzę pogłębić, przemyśleć i dzielić się z innymi. Dlatego fuzja WSKSiM z Radiem Maryja i TV Trwam jest czymś wyjątkowym, bowiem łączy z najlepszej strony pragnienia człowieka – by głębiej rozumieć, a równocześnie, by proces rozumienia przebiegał łatwiej, a przebiega on łatwiej, gdy jesteśmy we wspólnocie. Tego typu jakości nie spotykamy na innych uczelniach – zaznaczył prof. Piotr Jaroszyński.

Całoćć programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Jaroszyńskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl