fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Prof. A. Szymański: W 2018 roku doszło do 300 zarejestrowanych incydentów prześladowania chrześcijan w Europie

W latach 2016–2017 stwierdzono incydenty antychrześcijańskie w 26 krajach Starego Kontynentu. Incydenty rejestruje Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie, które co roku wydaje dość gruby dokument dotyczący prześladowań chrześcijan. Może się wydawać, że 300 epizodów to mało, ale są to epizody zarejestrowane. Tych przypadków jest wiele więcej. Obserwatorium nietolerancji prowadzi monitoring mediów i przyjmuje zgłoszenia, wiec tylko te epizody, które w ten sposób zostaną zgłoszone znajdują się w obszernym dokumencie – powiedział w niedzielnych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam dr hab. Andrzej Szymański, profesor Uniwersytetu Opolskiego.

Poprzez dyskryminację i prześladowanie swoich wiernych w sposób szczególny dotknięte jest chrześcijaństwo. Według organizacji Open Doors w 2019 roku 260 mln chrześcijan było poddawanych prześladowaniom. Dane mogą przerażać w skali światowej. Jednak problem ten dotyczy nie tylko odległych krajów, ale również Europy.

– Dane nie są zbyt optymistyczne. W latach 2016–2017 stwierdzono incydenty antychrześcijańskie w 26 krajach Starego Kontynentu, w instytucjach unijnych, w świecie mediów i koncernów, czyli sytuacja jest dość rozpowszechniona. W 2016 roku zarejestrowano 250 incydentów, w 2017 r. –  275, a w 2018 roku 300 incydentów – zaznaczył profesor.

Do monitorowania takich zachowań są wyznaczone specjalne instytucje.

– Incydenty rejestruje Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie, który co roku wydaje dość gruby dokument dotyczący prześladowań chrześcijan na Kontynencie. Może się wydawać, że 300 epizodów to mało, ale są to epizody zarejestrowane. Tych przypadków jest wiele więcej. Obserwatorium nietolerancji prowadzi monitoring mediów i przyjmuje zgłoszenia, wiec tylko te epizody, które w ten sposób zostaną zgłoszone znajdują się w obszernym dokumencie – podkreślił dr hab. Andrzej Szymański.

Jak wskazał rozmówca na antenie TV Trwam, główna forma prześladowania chrześcijan w Europie to łamanie wolności sumienia i wyznania, ograniczenie w zakresie praw rodzicielskich czy doświadczenia fizycznych ataków oraz dewastacja chrześcijańskich kościołów, cmentarzy i krzyży.

– We Francji w ostatnich latach presja na miejsca kultu wzrosła o 200 proc., czyli o tyle zwiększyły się ataki na kościoły. Niedawno mieliśmy taką serię, że kościoły we Francji niby same się podpalały. Nie wiadomo kto to zrobił i pewnie nigdy się nie dowiemy – dodał.

Oprócz wandalizmu dochodzą również zabójstwa na tle religijnym.

– Tych zabójstw jest całkiem sporo. Nie wszystkie są udokumentowane, ale są. Przykład: Francja 26 lipca 2016 roku. 2 uzbrojonych mężczyzn poderżnęło gardło o. Hamelowi, który odprawiał Mszę św. Przyznało się do tego Państwo Islamskie. Ojciec Hamel był człowiekiem, który traktował muzułmanów bardzo dobrze, jak braci – powiedział wykładowca.

Do prześladowań dochodzi często wtedy, gdy ktoś chce przyjąć wiarę chrześcijańską.

– Bardzo często zdarzają się opresje w obozach dla uchodźców, gdzie część pensjonariuszy chce przejść na chrześcijaństwo. W islamie przejście na chrześcijaństwo jest bardzo częste, w obozach także. Jeżeli w obozie będzie ktoś mówił, że chce przejść na chrześcijaństwo – może spodziewać się śmierci – podkreślił gość w „Rozmowach niedokończonych”.

Religia chrześcijańska nie jest akceptowana również na wyższych uczelniach.

W Wielkiej Brytanii presja na chrześcijan jest także najróżniejsza np. w 2016 roku pewien student studiów podyplomowych został relegowany z uczelni za podanie na facebooku biblijnych wersetów dotyczących etyki małżeńskiej. Tam nie było komentarza, a podane zostały tylko pewne cytaty z Pisma Świętego. Sprawca stanął przed komisją – zaznaczył profesor.

Do częstych ataków dochodzi także w stosunku do organizacji broniących życie dzieci nienarodzonych. Ten niechlubny proceder dotyczy też Polski, stosowana jest agresja fizyczna, jak i akty wandalizmu.

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl