fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński: Państwo i jego instytucje są po to, aby szukać rozwiązań wykraczających poza doraźną pomoc ludziom, którzy odczuwają negatywne skutki złej sytuacji gospodarczej

Państwo i jego instytucje są po to, aby szukać rozwiązań wykraczających poza doraźną pomoc ludziom, którzy odczuwają negatywne skutki złej sytuacji gospodarczej. Ono musi inwestować i tworzyć nowe możliwości rozwoju, w tym takie jak przekop Mierzei Wiślanej. Wszelka pomoc ludziom, którzy z różnych względów popadają w biedę, może odbywać się dzięki wypracowanym zyskom, od których podatki zasilają budżet państwa. Rozwój infrastruktury sprzyjającej wzmocnieniu gospodarczemu różnych regionów Polski jest tworzeniem warunków pozwalających ludziom przedsiębiorczym osiągać cele biznesowe, dawać pracę innym – mówił prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, filozof społeczny, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Prof. Arkadiusz Jabłoński odniósł się do błędnego postrzegania dobra wspólnego przez ludzi, którzy skupiają się tylko na egoistycznych i materialnych potrzebach.

– Egoistyczne i materialistyczne patrzenie na przedsięwzięcia służące dobru wspólnemu są jednymi z częściej spotykanych jaskrawych form sprzeniewierzenia się zasadom czucia i wiary. Jeden z polityków Lewicy realizację projektu kanału między Bałtykiem i Zalewem Wiślanym skomentował słowami: „Przekopem Mierzei Wiślanej nie da się napełnić misek i napalić w piecu”. Przyjmując logikę pana posła, powinniśmy pozamykać szkoły, uniwersytety, domy kultury, a nawet dworce czy szpitale, wszak nimi także nie da się napełnić misek i napalić w piecu. Przewrotność tego stylu myślenia polega na tym, że zderza ze sobą konkretne potrzeby ludzkie z potrzebami, które w skali indywidualnej dotyczą ograniczonej liczby osób – wskazał filozof społeczny.

Socjolog zwrócił uwagę, że ludzie postrzegają potrzeby jednostkowe jako te bliższe.

– To dlatego tak łatwo manipulować naszymi emocjami, gdy głoduje lub choruje chociaż jedno dziecko, gdy przynajmniej jedna rodzina nie otrzyma dopłaty do węgla, gdy inflacja spowoduje popadnięcie w biedę chociaż jednej starszej osoby. Wydaje nam się to wtedy nieszczęściem dotyczącym niejako każdego z nas. Identyfikacja z nieszczęściem bliźniego jest wzmacniana medialnie. Ciągłe przywoływanie i przypominanie powoduje, iż żyjemy w wyobrażonym świecie przepełnionym krzywdą maluczkich. Krzywda pojedynczych ludzi zawsze wymaga pochylenia się nad nią i udzielenia pomocy – mówił felietonista.

Prof. Arkadiusz Jabłoński przedstawił, jaka powinna być rola państwa w dobie kryzysu.

– Państwo i jego instytucje są po to, aby szukać rozwiązań wykraczających poza doraźną pomoc ludziom, którzy odczuwają negatywne skutki złej sytuacji gospodarczej. Ono musi inwestować i tworzyć nowe możliwości rozwoju, w tym takie jak przekop Mierzei Wiślanej. Wszelka pomoc ludziom, którzy z różnych względów popadają w biedę, może odbywać się dzięki wypracowanym zyskom, od których podatki zasilają budżet państwa. Rozwój infrastruktury sprzyjającej wzmocnieniu gospodarczemu różnych regionów Polski jest tworzeniem warunków pozwalających ludziom przedsiębiorczym osiągać cele biznesowe, dawać pracę innym, a zarazem – przez podatki – wzmacniać siłę państwa w jego funkcji zabezpieczania najsłabszych – powiedział profesor.

– W sprawiedliwie zarządzanym państwie inwestycje publiczne są sposobem na trwałe rozwiązanie problemów braku możliwości rozwoju, które pozbawiają ludzi szans na godne życie. Można podejmować dyskusje, na ile dane inwestycje są potrzebne, czy państwo na nie stać, ale demagogią jest zestawianie wydawanych na nie milionów czy miliardów z potrzebami pojedynczych ludzi i wyliczanie, ile można za to kupić towarów lub usług im służących – dodał.

Filozof społeczny podkreślił, że zaspokajanie naszych potrzeb indywidualnych nie może odbywać się kosztem całej podstawowej komórki społecznej – rodziny.

– Dawanie każdemu wedle jego indywidualnych potrzeb, nawet gdy wydają się one uzasadnione, nie może odbywać się kosztem potrzeb pozwalających egzystować całej rodzinie. W powszechnym odczuciu ludzi nie jest rozważne, żeby przykładowo nie zapłacić czynszu za mieszkanie, a wydać pieniądze na lepsze buty, kurtkę czy smaczniejsze jedzenie – podsumował prof. Arkadiusz Jabłoński.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl